
Zaparcia, definiowane jako wypróżnianie się rzadziej niż trzy razy w tygodniu, są częstą przypadłością ciężarnych. Leki na zaparcia rozrzedzają stolec i ułatwiają jego przesuwanie się, jednak zaparć można uniknąć, jeśli wprowadzimy zmiany w stylu życia.
Nawet jedna trzecia kobiet ciężarnych cierpi na zaparcia. Biorąc pod uwagę, że zaparcia dotyczą 7% populacji ogólnej w tym samym wieku, widoczna jest tendencja, że ciąża zwiększa ryzyko zaparć. Dlaczego tak się dzieje?
Jedną z głównych przyczyn zaparć w ciąży jest naturalny wzrost progesteronu. Hormon ten powoduje spadek aktywności mięśni gładkich jelita grubego i, co za tym idzie, większy czas tranzytu jelitowego. W miarę wzrostu poziomu estrogenów i progesteronu w czasie ciąży, efekt ten jest coraz silniejszy, dlatego też zaparcia pojawiają się najczęściej w drugim i trzecim trymestrze ciąży.
Co może pomóc na zaparcia?
- Picie dużej ilości wody.
Dobre nawodnienie to podstawa. Rozpoczynaj dzień od wypicia szklanki wody. Jeśli lubisz, spożywaj również kompoty. Kawa i herbata nie nawadniają.
- Zwiększenie ilości spożywanego błonnika.
Wybieraj produkty, które zawierają dużo błonnika, takie jak owoce, warzywa, zboża, rośliny strączkowe. Wykazano, że błonnik rozrzedza stolec, ponieważ praktycznie nie jest trawiony przez organizm i absorbuje wodę. Dzienne spożycie błonnika powinno wynosić około 20-35 gramów.
- Włączenie aktywności fizycznej do naszej codziennej rutyny.
Bycie aktywną pomaga w zapobieganiu zaparciom. Ruch sprzyja lepszemu przemieszczaniu się zawartości jelit. Jeśli do tej pory nie uprawiałaś regularnie sportu i zastanawiasz się, jaka aktywność fizyczna będzie dla Ciebie odpowiednia, najbardziej bezpieczne formy aktywności to joga, pilates, pływanie i spacery.
- Właściwy dobór suplementów.
Zaparcia mogą być też spowodowane suplementacją żelaza. Chociaż żelazo jest bardzo ważnym składnikiem odżywczym w ciąży, jego nadmiar może przyczynić się do zaparć. Możliwe, że jeśli potrzebujesz suplementacji żelaza, będziesz musiała również zażywać lek na zaparcia. Skonsultuj to z lekarzem.
Mamy nadzieję, że skorzystasz z powyższych rad zanim sięgniesz po środki przeczyszczające. Zmiana stylu życia, sposobu odżywiania i włączenie ruchu do codziennych aktywności nie tylko może pomóc Ci w pokonaniu doraźnego problemu zaparć, ale jest też inwestycją w zdrowie na dłuższą metę.