Pierwsze objawy ciąży – jak je rozpoznać i kiedy można się ich spodziewać?

Wiele kobiet, które planowało zajście w ciąże już od pierwszych tygodni stara się ustalić, czy im się to udało. Na co powinny wówczas zwrócić szczególną uwagę?

Wczesne objawy ciąży:
– zgaga,
– zaparcia,
– większa tkliwość piersi,
– zmiany samopoczucia,

Powyżej wymienione symptomy występują w różnym nasileniu, a także mają różny czas trwania. Wszystko zależy od organizmu mamy. Co ważne, nie występują one wszystkie naraz. Często jest to tylko jeden z nich np. zwiększona tkliwość piersi. Właśnie z tych powodów nie zawsze jest się w stanie stwierdzić z dużą pewnością, że doszło do zapłodnienia.

Jednym z mniej podważalnych objawów ciąży jest brak miesiączki, a także podwyższona temperatura ciała. Wówczas jest to już alarm, który powinien oznaczać wizytę u lekarza ginekologa. Przez niego przeprowadzane jest badanie USG, które może potwierdzić obecność płodu.

Pierwsze objawy ciąży:
– mdłości, nudności,
– zmiany samopoczucia,
– wzrost temperatury ciała,
– tkliwość, a nawet bolesność piersi,
– wzdęcia, biegunka lub zaparcia,
– zmiany apetytu,
– rozpulchnienie szyjki macicy,
– wzmożone wydzielanie gęstego śluzu,
– brak miesiączki,

Wczesne tygodnie ciąży mogą nieść za sobą również objawy wymienione powyżej. Tutaj również należy zaznaczyć, że u różnych kobiet będzie to wyglądało inaczej. Niektóre będą cierpiały na mdłości i zmiany apetytu, a inne nie odczują niczego poza brakiem miesiączki. Właśnie z tego względu, gdy ma się jakiekolwiek podstawy, by sądzić, że nastąpiło poczęcie należy udać się do lekarza.

Testy ciążowe – kiedy wykonać?

Jeszcze przed wizytą u lekarza warto wykonać test ciążowy. Kiedy dokładnie? Na każdym teście umieszczona jest informacja na temat tego, od którego dnia po zapłodnieniu jest on w stanie je stwierdzić. Warto jednak poczekać do pierwszego dnia, w którym miała pojawić się miesiączka. Wówczas istnieją znacznie mniejsze szanse na zakłamanie wyniku. Testy ciążowe są bardzo proste w obsłudze i dostępne w każdej aptece czy też drogerii. Dobrze jest więc skorzystać z opcji, którą dają i samodzielnie sprawdzić, czy jest się w ciąży.