Kiedy młoda mama wejdzie do sklepu z wyposażeniem dla dzieci, może dostać niemałego zawrotu głowy. Specjalistyczne gadżety piętrzą się na półkach i jeżeli wierzyć ich producentom, są absolutnie niezbędne do prawidłowego rozwoju niemowlaka. Jednym z nich jest gniazdo, nazywane również kokonem. Czy warto je mieć w swoim domu?
Bezpieczna przystań zwana kokonem
Gdy maleństwo jest w brzuszku mamy, ma ciasno i przytulnie. Przychodząc na świat, odkrywa, że jest on pełen przestrzeni. Kokony wymyślono w podobnym celu jak otulacze – aby stworzyć poczucie bezpieczeństwa u noworodka. O ile zwykłe otulacze są specjalnie zaprojektowanymi kocykami, o tyle kokon to coś o wiele więcej. Ma postać cienkiego materacyka połączonego miękkimi, wysokimi brzegami. Wypełnione są z reguły kulkami styropianowymi lub specjalną gąbką.
Można go wykorzystywać na wiele sposobów, dowolnie zmniejszając lub zwiększając stopień otulenia. Z jednej strony, może to być przyjazne miejsce na drzemkę w dzień. Czasem jest również wykorzystywane jako przewijak, przynajmniej do czasu, gdy maluch nie nauczy się obracać. Często służy jako turystyczne, przenośne łóżeczko.
Na to zwróć uwagę przy zakupie!
Priorytetem jest rozmiar gniazda. Weź pod uwagę, że ten gadżet posłuży ci od urodzenia do około 6 miesiąca życia. Jego rozmiar powinien oscylować wokół 70 na 30 cm. Dobrze, aby miał wiązane troczki, dzięki czemu możliwa jest samodzielna regulacja. Równie ważny jest materiał, z jakiego jest wykonany oraz możliwość prania w pralce. W przypadku tak małego dziecka może się wiele wydarzyć. Oczywiście kokon musi mieć wszystkie certyfikaty oraz atesty bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia jest również faktura oraz kolor. Chociaż dziecko na początku niewiele widzi, to wraz z czasem jego wzrok się poprawia.
Ostrzeżenie pediatrów
Mimo że nie ma dokładnych badań dotyczących śmierci łóżeczkowej niemowląt, warto z rozmysłem korzystać z kokonu. Najlepiej nie korzystać z niego jako ze zwykłego łóżeczka, gdyż może istnieć ryzyko śmierci łóżeczkowej. Będzie za to świetnym gadżetem do opieki nad maleństwem w dzień.