Jak wybrać meble do pokoju dziecięcego?

pokojdziecka

Jeśli kiedykolwiek miałeś sprawę z remontem i aranżacją pokoju, to wiesz, że wybór mebli nie jest taki prosty, a jeszcze trudniejszy jest, jeśli chodzi o pokój dziecięcy. Wybierając meble wszyscy skupiamy się na tym: atrakcyjny wygląd, funkcjonalność i jakość, ale pokój dla dziecka powinien być również jak najbardziej bezpieczny dla maluszka. Dlatego na pierwszy plan wysuwa się ekologiczność, czyli meble z naturalnych materiałów, brak ostrych narożników, szklanych wstawek i innych traumatycznych elementów.

Jednocześnie nie zapomnij wziąć pod uwagę innych czynników, a także porównać parametry pokoju z wielkością mebli, aby Twoje dziecko miało miejsce do zabawy. Poza tym musisz wiedzieć, że wszystko, co dziecko otacza ma wpływ na jego psychikę i kształtowanie się jego osobowości. Psychologowie wielokrotnie to udowadniali. Ponadto, jeśli dziecko potrafi już oceniać i analizować, ma własny gust i preferencje, to przy wyborze każdego mebla będziesz musiał zwrócić uwagę na jego opinię, w przeciwnym razie pokój będzie dla niego nieprzytulny.

1. Wielkość pokoju

Przed udaniem się do sklepu obowiązkowo zmierz wszystko, zastanów się nad układem obiektów. Dzięki temu uda się uniknąć rozczarowania po zamówieniu mebli, które mogą się ostatecznie nie zmieścić. Warto również dokonać pomiarów ze względu na przemyślane zagospodarowanie przestrzeni, tak by pokój nie był zbytnio zastawiony. Musi w nim zostać miejsce na dziecięce zabawy.

2. Wiek dziecka

Kolejnym ważnym czynnikiem, o którym należy pamiętać, jest wiek. Tak więc dla niemowlaka przyda się kołyska, przewijak i szafka na zabawki, starszemu dziecku – już własne łóżeczko, miejsce do pracy twórczej i zabawy. W wieku przedszkolnym i szkolnym można tworzyć przedmioty aranżacji jak z bajek: skrzynie na zabawki i książki, żagle z zasłon, dodać postacie z twoich ulubionych bajek. Gdy tylko dziecko zostanie pierwszoklasistą, konieczne jest ponowne wyposażenie pokoju dziecinnego: będzie potrzebował wygodnego biurka do pisania i pracy przy komputerze, wielu półek do podręczników, przyborów szkolnych, ale też zabawek.

3. Kolor

Jak już było wspomniane w młodym wieku absolutnie wszystko wpływa na cechy rozwoju dziecka, a kolory, które go otaczają, odgrywają ważną rolę. A ponieważ dziecko spędza znaczną część czasu w pokoju dziecięcym, jego kolorystyka wpływa przede wszystkim na podświadomość. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiednich kolorów do aranżacji pokoju dziecięcego, które również zostaną wykorzystane przy doborze mebli.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *