
Jeśli planujesz karmić dziecko piersią, musisz wiedzieć, że wycieki nadmiaru mleka to normalne i częste zjawisko. Może to być dosyć niewygodne, gdyż pokarm przesiąka przez ubranie i pozostawia plamy. Na szczęście, istnieją wkładki laktacyjne. Zapobiegają one także podrażnieniom sutków. W tym artykule przedstawiamy rodzaje wkładek laktacyjnych i rozwiewamy wątpliwości, który z nich będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy i dlaczego.
Zanim kupisz wkładki laktacyjne powinnaś rozważyć różne kryteria zakupu. Na przykład, markę, rodzaj materiału, z którego są wykonane, zdolność absorpcji i czy chcesz korzystać ze wkładek wielokrotnie czy może wolisz je wyrzucać po jednym użyciu.
Podział wkładek laktacyjnych
Wkładki laktacyjne możemy podzielić na jednorazowe i wielorazowe. Te pierwsze mają lepszą zdolność absorpcji, lecz w ostatecznym rozrachunku są droższe niż te wielokrotnego użytku. Wiele mam zaczyna od tych jednorazowych na początku swojej przygody z karmieniem piersią, gdyż wtedy właśnie wycieka najwięcej mleka. Po pewnym czasie decydują się jednak na wkładki wielorazowe. Jakie są wady i zalety jednych i drugich?
Wkładki jednorazowe to te z których korzysta się raz i potem się je wyrzuca. Zrobione są one z włókien syntetycznych z celulozy czy polipropylenu. Są idealne na pierwszym etapie laktacji, ponieważ świetnie pochłaniają wyciekający nadmiar pokarmu.
Typowo, posiadają paski przylepne, dzięki czemu dobrze trzymają się biustonosza i nie wypadają.
Wkładki materiałowe (wielokrotnego użytku) – ich główną zaletą jest fakt, że można je prać i ponownie używać, dzięki czemu możesz sporo zaoszczędzić w porównaniu z zakupem dużej ilości wkładek jednorazowych. Najprostsze są wykonywane z bawełny, jednak natychmiast się one moczą. Najlepszą opcją będą wkładki ekologiczne, które zawierają warstwę tzw. laminowanej tkaniny poliestrowej (PUL).
Materiał
Jeśli planujesz zakup wkładek laktacyjnych, weź pod uwagę, jaki rodzaj materiału lubisz. Te jednorazowego użytku są wykonane z celulozy i chociaż są bardzo chłonne, mogą wysuszać skórę. Wkładki wielokrotnego użytku natomiast są wykonywane z włókien naturalnych, takich jak bambus, soja czy bawełna i umożliwiają dobre oddychanie skóry. Na rynku dostępne są np. wkładki z organicznej wełny merynosów, które zapewniają dodatkowo termoregulację piersi.
Tańszą opcją będą wkładki posiadające wspomnianą już warstwę PUL z membraną, która przepuszcza parę, wewnątrz wypełnia je mikrofibra.
Design
Chociaż istnieje całe mnóstwo wzorów i kolorów wkładek, rozważ wersję najprostszą, czyli wkładki białe lub czarne. Być może wkładki barwne i wzorzyste wydają się bardziej zabawne, jednakże również są o wiele bardziej widoczne, gdyż prześwitują przez ubrania.
Chłonność
Dobra chłonność wkładek to bardzo ważne kryterium wyboru. Fundamentalne jest, aby wkładki dobrze pochłaniały pokarm i aby nie moczył Ci się stanik czy ubranie, zwłaszcza na początku karmienia piersią, gdy pokarmu wycieka najwięcej. Wkładki powinny zapewniać efekt „zawsze sucho” i oddalać wilgoć od piersi. Sprawi to, że nie będą się przyklejać do sutków. Jeśli natomiast chcesz stosować wkładki, które ukoją ból sutków, najlepszym wyborem będą dla Ciebie wkładki hydrożelowe.
Podsumowanie
Wkładki laktacyjne są pomocne w okresie karmienia piersią i można je używać zarówno w czasie dnia, jak i nocą. Na rynku znajdziesz modele wkładek jedno- i wielorazowych. Pierwsze z nich wykonane są z celulozy, dlatego po użyciu wyrzuca się je, zaś te drugie zrobione są z włókien naturalnych i można je prać. Celem wkładek jest pochłanianie wilgoci w postaci mleka matki. W ten sposób, unikniemy zamoczenia i zaplamienia ubrań. Poza tym, wkładki zapobiegają podrażnieniom brodawek sutkowych, zarówno jeśli karmisz dziecko piersią, jak i kiedy korzystasz z laktatora.