
Narodziny dziecka zmieniają życie domowników: rodziców, rodzeństwa, a nawet domowych pupili. Skorzystaj z poniższych rad i dowiedz się, w jaki sposób możesz przygotować się na ten wielki dzień.
Przygotowania na przyjście na świat małej, kochanej istoty to nie tylko zakup kołyski czy fotelika samochodowego. Narodziny nowego członka rodziny to ogromne szczęście i radość, jednak musisz wiedzieć, że od tego momentu wiele aspektów Twojego życia ulegnie zmianie.
Stworzyliśmy dla Ciebie specjalną listę, która pomoże Ci ogarnąć wiele spraw związanych z przygotowaniami do narodzin dziecka. Skorzystaj z niej i bądź spokojna, że wszystko masz pod kontrolą. Przygotowania powinny również objąć zatroszczenie się o siebie i o swoje emocje, dlatego podzieliliśmy listę na dwie części: dom i organizacja oraz przygotowanie emocjonalne.
Część 1: Dom i organizacja
Przestrzeń dla dziecka
Gdzie będzie spało dziecko? To pytanie jest fundamentalne, ponieważ zależnie od odpowiedzi, będziesz potrzebować różnych rzeczy. Masz trzy opcje:
Spać z dzieckiem w tym samym pokoju: W tym przypadku nie musisz wyposażać ani dekorować pokoju dla Twojego bobasa, jednak upewnij się, że łóżeczko, które wybierzesz dla dziecka zmieści się w Waszej sypialni.
Wspólne spanie z dzieckiem: Jeśli dziecko będzie spało w łóżku razem z Wami, czyli będziecie praktykować tzw. co-sleeping, dowiedzcie się, jak robić to w sposób bezpieczny. Eksperci zalecają stosowanie tzw. dostawki do łóżka zamiast kładzenia dziecka między rodzicami.
Własny pokój: Jeśli zdecydujesz, że dziecko będzie spało we własnym pokoju, musisz przygotować go nawet kilka miesięcy wcześniej. Jeśli planujesz malowanie i dekorowanie, nie zapomnij wywietrzyć pokoju.
Zakup rzeczy niezbędnych dla maluszka
Nie ma nic bardziej kuszącego niż wyjście na zakupy po rzeczy dla dziecka. Jeśli jednak zrobisz to spontanicznie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wrócisz z wieloma akcesoriami, których wcale nie będziesz potrzebować. Radzimy Ci, abyś przygotowała listę rzeczy absolutnie niezbędnych i się jej trzymała. Oczywiście, możesz pozwolić sobie na przyjemność zakupu dodatkowych rzeczy, jednak podstawowa lista zawiera następujące elementy:
-
łóżeczko
-
przewijak
-
ubranka dla dziecka (pajacyki, śpioszki, skarpetki, itp.)
-
wanienka
-
ręczniki różnej wielkości
-
pieluchy (nie kupuj zbyt dużej ilości tych dla noworodków)
-
chusteczki nawilżane
-
wózek
-
kosmetyki dla niemowląt (oliwka, krem na odparzenia, itp.)
Torba do szpitala
Nie czekaj na ostatni moment, aby spakować torbę do szpitala. Miej ją przygotowaną najlepiej na co najmniej miesiąc przed terminem porodu, a oszczędzisz sobie niepotrzebnego Ci stresu. Niektóre rzeczy, jak na przykład ładowarkę do telefonu, włożysz do niej oczywiście, gdy poród będzie już bliski, jednak większość rzeczy, spakuj dużo wcześniej.
Dom gotowy na przyjęcie dziecka
Gdy zbliża się termin porodu, dobrze byłoby przygotować również dom na przyjęcie dziecka. Oznacza to zaopatrzenie się w żywność na pierwszy tydzień (możesz przygotować i zamrozić posiłki), zrobienie porządków i przygotowanie planu akcji na ten wielki dzień, to znaczy zadbanie o to, aby mieć kogoś, kto zajmie się starszym rodzeństwem czy domowym pupilem, jeśli jest to konieczne.
Plan porodu
Plan porodu to dokument, który warto, żebyś przygotowała i zabrała ze sobą do szpitala. W Internecie jest dostępnych wiele wzorów. Być może będziesz musiała wcześniej porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym, aby omówić pewne kwestie. W każdym razie, warto mieć swoje oczekiwania spisane, aby wszystko odbyło się tak, jak sobie tego życzysz.
Część 2: Przygotowanie emocjonalne
Narodziny dziecka to ogromna zmiana dla wszystkich. Pierwsze dni będą emocjonujące i wykańczające jednocześnie i powinnaś się na to przygotować już w czasie ciąży. Nie jest łatwo być rodzicem i nawet jeśli już nim jesteś, każde dziecko jest inne, ma własne potrzeby o oczekiwania, podobnie jak każdy rodzic. Nie zapominaj również o sobie i o swoim partnerze, bo szczęśliwi rodzice to szczęśliwe dzieci.
Oswój strach
Przygotowaniom do narodzin dziecka zwykle towarzyszy pewien lęk. Lęk przed komplikacjami, przed zmianami, które się zbliżają, przed porodem, przed tym, jak będziesz sobie radziła z macierzyństwem… Ten strach często nas paraliżuje i pożera od wewnątrz każdego dnia.
Z drugiej strony, lęk jest zawsze okazją do wzrastania i rozwoju, dlatego zaakceptuj, że ten lęk istnieje i spróbuj przekształcić go w wyzwanie i uwierzyć w siebie. Czasami pomaga patrzenie na sprawy w kryteriach za i przeciw lub stawianie sobie racjonalnych pytań. Co najlepszego może się wydarzyć? A najgorszego? A co jest najbardziej prawdopodobne, że się wydarzy? W każdym przypadku, stawisz temu czoła i wyjdziesz z tego zwycięsko.
I na koniec: strach zawsze powoduje, że żyjemy, myśląc o tym, co dopiero nastąpi, przewidując skutki i martwiąc się o przyszłość. Dlatego, nie pozwól, żeby strach nad Tobą zawładnął, połącz się z tym, co Tutaj i Teraz i ciesz się każdą chwilą swojej ciąży.
Nawiąż więź z dzieckiem
Nauka wykazała, że dziecko w łonie matki potrafi rozpoznawać dźwięki, zapachy i światło. Odczuwa również Twoje stany emocjonalne, dlatego zadbaj o swoje nastawienie. Chociaż nie jest łatwo przerwać ciąg negatywnych i natrętnych myśli, dzięki pozytywnym afirmacjom możesz w pewien sposób uspokoić swój umysł i sprawić, że wypełnią Cię kojące i pozytywne emocje oraz dobrostan, który odczuje również Twoje dziecko. Możesz zacząć od wzbudzenia w sobie wdzięczności za swoje życie i za dziecko, które wybrało Cię na swoją matkę. Zaufaj swojej intuicji i oblej dziecko morzem miłości.
Wzmocnij więź z partnerem
Zmiany fizyczne i emocjonalne kobiety ciężarnej to często prawdziwa kolejka górska, za którą ciężko nadążyć. Mężczyźni często towarzyszą tym zmianom tak, jak potrafią i mogą czuć się bezsilni, sfrustrowani lub trochę zdystansowani. Dlatego w naszych przygotowaniach na narodziny dziecka, zatrzymajmy się i poświęćmy też czas na to, aby porozmawiać z naszą drugą połówką z głębi serca o tym, jak się czujemy jako para i jako przyszli rodzice, o naszych oczekiwaniach, zmartwieniach, pragnieniach i obawach. Taka przestrzeń na głęboką rozmowę z naszym partnerem może stać się fundamentem, który utrzyma nasz związek w momentach kryzysu. Narodziny dziecka to zawsze pewnego rodzaju rewolucja, w której często dawna organizacja na nic się zdaje. Będziecie musieli odnaleźć się w nowych rolach i zmierzyć się z wieloma stresującymi sytuacjami, dlatego też umiejętność wyrażania tego, jak się czujemy i czego potrzebujemy od drugiej osoby może okazać się deską ratunku.
Porozmawiaj ze starszym dzieckiem
Jeśli masz już dzieci, bardzo ważne jest, abyś przygotowała również je na przyjęcie nowego braciszka czy siostrzyczki jeszcze gdy dziecko będzie w brzuchu. Gdy urodzi się maluszek, starsze dzieci mogą poczuć się opuszczone i nie wiedzieć jak wyrazić to uczucie. Dlatego porozmawiaj z nimi dużo wcześniej, aby i one wyczekiwały z radością chwili narodzin rodzeństwa. Możesz na przykład poczytać im opowiadania na ten temat i przede wszystkim miej dużo cierpliwości, zwłaszcza w pierwszych miesiącach.
Dbaj o siebie i odpoczywaj jak najwięcej
Może to oczywiste, ale jeszcze raz to podkreślimy, abyś naprawdę wzięła sobie tę radę do serca. Na ostatnim etapie ciąży znajdź dodatkowy czas tylko dla siebie. Przeznacz go na dbanie o siebie, odpoczywanie, spacery, zaspokojenie jakiegoś kaprysu, rozwijanie swojej kreatywności… Rób wszystko, co wprawia się w dobry nastrój i daje Ci endorfiny, dzięki czemu powitasz swoje dziecko w najlepszy możliwy sposób, z radością i spokojem.
Zaufaj sobie
I na koniec, zaufaj sobie! Popłyń z nurtem i zaakceptuj to, co przynosi Ci życie. Uwierz w siebie, swoją siłę i naturalną zdolność do bycia matką. To Ty jesteś osobą, która będzie znała swoje dziecko lepiej niż ktokolwiek inny i na pewno znajdziesz sposób, aby z wszystkim sobie poradzić. Jeśli chcesz, możesz przygotować listę swoich zalet i osiągnięć. Doda Ci to wiary w siebie i kiedy poczujesz się przytłoczona, będziesz mogła spojrzeć na tę listę i przypomnisz sobie o swojej sile i zaradności.
Nawet jeśli zastosujesz się do powyższych rad i przygotujesz każdy najdrobniejszy szczegół, spodziewaj się nieoczekiwanego. Nie da się kontrolować wszystkiego i będziesz musiała nauczyć się improwizować w biegu. Zaufaj swojemu instynktowi i pozwól, żeby miłość do dziecka była Twoim przewodnikiem we wszystkich tych cudownych przygodach, które czekają na Ciebie tuż za rogiem. Powodzenia!