Kształt brzucha a płeć dziecka – fakty i mity

brzuch w ciązy

Czy po kształcie brzucha ciężarnej można określić, czy urodzi się chłopiec czy dziewczynka? W tym artykule opowiemy Ci, czy jest to tylko popularny mit czy może w twierdzeniu tym kryje się ziarno prawdy.

Gdy okazuje się, że kobieta jest w ciąży, znajomi i rodzina uwielbiają zgadywać płeć dziecka. Niekiedy nawet ludzie na ulicy zagadują nas, ciężarne, i na podstawie „widocznych znaków”, takich jak kształt brzucha, obstawiają, czy nosimy pod sercem chłopca czy dziewczynkę. Jednak to nie takie proste.

Czy płeć dziecka wpływa na kształt brzucha w ciąży?

Zwykle uważa się, że jeśli brzuch ciężarnej jest spiczasty, wysunięty do przodu, to urodzi ona chłopca. Jeśli natomiast dodatkowy ciężar jest równomiernie rozłożony na środku brzucha, przyjdzie na świat dziewczynka. Ta teoria opiera się na przekonaniu, że dziewczynki układają się w brzuchu poprzecznie, dlatego brzuch kobiety, która nosi w swoim łonie dziewczynkę wydaje się szerszy, bardziej zaokrąglony. Chłopcy zaś układają się pionowo, stąd uważa się, że brzuchy spiczaste wskazują na to, że urodzi się chłopiec.

Nauka nie potwierdza jednak tej teorii, stąd jest to jedynie mit. Każda kobieta ciężarna może mieć inny kształt brzucha i płeć dziecka nie ma tu znaczenia. Jakie czynniki wpływają zatem naprawdę na wygląd brzucha kobiety ciężarnej?

Pierwszym z nich jest wielkość dziecka. Prawdą jest, że chłopcy zwykle ważą więcej w momencie urodzenia niż dziewczynki i dlatego brzuch może wydawać się trochę większy. Jednakże, ta różnica nie zmienia kształtu brzucha.

Drugim czynnikiem jest pozycja płodu w brzuchu. Jeśli dziecko ułoży się plecami z przodu, brzuch ciężarnej będzie wydawał się bardziej spiczasty. Jeśli natomiast plecy dziecka będą skierowane równolegle do pleców matki, jej brzuch będzie bardziej płaski.

brzuch w ciąży

Sposoby na poznanie płci dziecka

Jeśli nie możemy zatem przewidzieć płci dziecka na podstawie kształtu brzucha, czy są jakieś inne sposoby, aby poznać płeć?

Istnieje wiele przekonań, np. że na płeć wskazują zachcianki, które ma ciężarna lub że jeśli poranne mdłości są bardzo silne, to urodzi się dziewczynka. Wszystko to są jednak tylko mity.

ciążowy brzuch

Jedynym sprawdzonym sposobem, aby poznać płeć dziecka są badania lekarskie. Najpopularniejszym z nich jest USG i jeśli chcesz, poznasz płeć dziecka w czasie tzw. USG połówkowego, które w Polsce wykonuje się w 20. tygodniu ciąży. Czasami poznanie płci jest możliwe już w 12 tygodniu ciąży, jednak dopiero w okolicach 16-18 tygodnia lekarz będzie w stanie stwierdzić z całkowitą pewnością, jakiej płci jest dziecko.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *