Owulacja po porodzie

Warto znać swój organizm. Jest to szczególnie istotne, jeśli świadomie decydujesz się na rodzicielstwo. Czy wiesz, jak wygląda cykl miesiączkowy kobiety po porodzie? Kiedy pojawia się pierwsza owulacja?

Czym jest owulacja?

Owulacja, znana także jajeczkowaniem, to ten etap cyklu miesiączkowego kobiety, kiedy komórka jajowa zostaje uwolniona z jajnika i staje się gotowa do zapłodnienia. Przyjmuje się, że pojawia się około dwóch tygodni przed spodziewaną miesiączką.

Kiedy pojawia się u kobiety owulacja?

Czas pojawienia się pierwszej owulacji po porodzie w dużej mierze zależy od tego, czy karmisz piersią, czy nie. Jeśli nie, owulacja może wystąpić od dwóch do czterech tygodni po porodzie. Karmienie piersią opóźnia proces owulacji – często pojawia się ona dopiero po dziesięciu tygodniach od narodzin dziecka lub nawet później (znane są przypadki pojawienia się owulacji dopiero po roku od porodu).

Owulacja a płodność

Kobieta po porodzie jest płodna także i przed owulacją. Na różnych forach internetowych można spotkać się z informacją mówiącą o tym, że karmienie piersią sprawia, że nie można zajść w ciążę. To nieprawda! Organizm każdej kobiety jest inny. Wierz tylko w sprawdzone metody, udowodnione naukowo.

Ale przecież istnieje coś takiego jak niepłodność laktacyjna?

Rzeczywiście, w pierwszych dwóch tygodniach po porodzie można mówić o tak zwanej niepłodności laktacyjnej. Nie ma jednak sensu liczyć na to, że zapewnia ona stuprocentową ochronę przed kolejną ciążą. Jeśli decydujesz się podejmować aktywność seksualną zaraz po porodzie, pamiętaj o stosowaniu antykoncepcji. Ginekolodzy zalecają jednak powstrzymanie się na jakiś czas od uprawiania seksu, aby pozwolić narządom rodnym odpocząć i prawidłowo zregenerować się. Stosunek mógłby doprowadzić do nasilenia się dolegliwości poporodowych.

Mamy nadzieję, że ten krótki tekst zachęci Cię do zgłębienia tajemnic własnego ciała – poczytaj o tym, jak działają poszczególne narządy i co dzieje się z nimi w danych fazach cyklu. Poznanie tego, jak zbudowany jest ludzki organizm, może być naprawdę fascynujące!

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *