Ostatnio nowym trendem wśród młodych rodziców stało się korzystanie z tak zwanych chustonoszy. Sposób ten noszenia dziecka znany jest jednak od pokoleń a dopiero w późniejszych latach został on zastąpiony przez wózki oraz nosidełka.
W jaki sposób prawidłowo korzystać z chustonosza?
Wielu rodziców pyta pediatrów, czy chustonosze są, aby na pewno zdrowym rozwiązaniem. Otóż jak najbardziej, należy jednak pamiętać, aby prawidłowo umieścić w nim maluszka. Dziecko noszone w chuście powinno być odwrócone przodem do osoby dorosłej umożliwiając tym samym przybranie pozycji tak zwanej żabki. Jest to fizjologiczna pozycja ułożenia bioder dziecka i zapobiega dysplazji stawów biodrowych. Główka dziecka powinna być otulona w taki sposób, aby zapewnić jej stabilność. Chusta powinna dobrze przylegać do ciała zarówno dziecka jak i osoby je noszącej. Należy również pamiętać, że niemowlę nie może przez długi czas przebywać w pozycji pionowej, gdyż obciąża to jego stawy biodrowe. Należy zatem robić rozsądne przerwy podczas korzystania z tego sposobu noszenia maluszka.
Czego unikać?
Przed zastosowaniem chustonosza wskazana jest konsultacja z pediatra aby upewnić się czy aby na pewno nasze dziecko zdrowo się rozwija i nie ma żadnych przeciwwskazań szczególnie związanych z jego budową anatomiczną. Do takowych zalicza się między innymi: stosowanie aparatów ortopedycznych szczególnie tych związanych z biodrami. Różnego rodzaju wady anatomiczne. Należy również zwrócić szczególną uwagę na materiał, z jakiego jest wykonana chusta. Na rynku dostępne są chusty tkane, kółkowe, elastyczne a wybór odpowiedniej zazwyczaj podyktowany jest wiekiem, a także wielkością maluszka. Prawidłowe korzystanie z chusty niesie ze sobą wiele korzyści, nie tylko ułatwia życie codzienne rodzicom, ale także pozytywnie wpływa na poczucie bliskości i prawidłowy rozwój malca.