Bardzo częstym i dokuczliwym problemem u dzieci są zatkane uszy lub spowodowane zalegającą w nich woskowiną słyszalne szumy, a także świąd. Wielu rodziców zastanawia się jak radzić sobie z tym problemem i popełnia podstawowe błędy polegające na wykonywaniu niewłaściwszych zabiegów w celu dbałości o higienę uszu ich pociech. Woskowina występująca naturalnie w uszach ma na celu nawilżanie przewodu słuchowego, a także zapobiega przedostawaniu się bakterii w głąb ucha, chroniąc je tym samym przez infekcjami. Jednak pojawienie się jej w nadmiarze może prowadzić do powstawania tak zwanych czopów woskowinowych i uczucia dyskomfortu.
Czego nie należy robić?
Wielu rodziców problem zalegającej woskowiny u swojego dziecka usiłuje rozwiązać domowymi sposobami, które nie tylko okazują się być nieskuteczne, ale także mogą doprowadzić do uszkodzenia ucha i przerwania błony bębenkowej lub pojawienia się infekcji oraz zaostrzenia objawów. Jednym z przykładów nieprawidłowej dbałości o higienę uszu jest czyszczenie środkowej części ucha patyczkami. Powoduje to nie tylko niewystarczające oczyszczenie kanału słuchowego, ale również mocniejsze zatkanie go zalegającą wydzieliną, gdyż zostaje ona przesunięta w głąb przewodu słuchowego zewnętrznego. Innym zabiegiem, którego nie powinno się wykonywać, jest wlewanie małej ilości wody utlenionej do uszu dziecka.
Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena uszu?
Prawidłowa higiena uszu dziecka powinna się opierać na częściowym usunięciu woskowiny, aby nie niwelować jej ważnej roli w przewodzie słuchowym. Najlepszą metodą jest mycie małżowiny zewnętrznej za pomocą mydła oraz wody. Nie należy wprowadzać do ucha celowo strumienia, gdyż zbyt ciepłą lub zbyt zimna woda gdy dostanie się zbyt głęboko może zatkać ucho i doprowadzić do powstania infekcji. Gdy dziecko zacznie skarżyć się na dyskomfort odczuwany w uszach należy użyć preparatu dostępnego w aptece, przeznaczonego do czyszczenia ucha. Preparaty te zazwyczaj w zawierają parafinę, która pomaga usunąć nadmiar zalegającego w uszach wosku. Należy również pamiętać, że gdy wyżej zalecane czynności nie przynoszą efektu należy udać się do lekarza, gdyż mogą być to również oznaki powstającego stanu zapalnego.