Domowe obowiązki- jak zmotywować do nich dziecko ?

Pomoc w utrzymywaniu porządku w domu, a także uczestniczenie w codziennych obowiązkach domowników jest bardzo ważnym elementem wychowywania dziecka. Wielu rodziców zastanawia się od kiedy zacząć przydzielanie obowiązków i czy nie jest na nie za małe?

W jakim wieku zacząć?

Zakres domowych obowiązków za które powinno być odpowiedzialne dziecko jest uzależnione od ich wieku. Trzylatek może spokojnie asystować przy przygotowaniu obiadu dając mu proste zadanie mieszania poszczególnych składników a starsze dziecko może już pilnować dań przygotowywanych na patelni czy w garnku. Maluszki mogą także wykonywać obowiązki takie jak ścieranie kurzy, porządkowanie swoich zabawek czy składanie swoim ubrań. Starsze dzieci mogą pomagać rodzicom przy zakupach spożywczych, sprzątać samodzielnie swój pokój, odkurzać, a nawet kosić trawę.

Jak zmotywować dziecko?

Ustalanie domowych obowiązków to jedno a co zrobić gdy okazuje się, że dziecko niechętnie wykonuje powierzone mu zadania? Jednym ze sposobów, który może w tym pomoc jest ustalenie odpowiedniego zakresu czasu, jaki dziecko będzie poświęcało na powierzone mu zadania. Drugim sposobem jest danie mu możliwości wyboru kilku czynności domowych i na przykład zaznaczanie ich na stworzonej tablicy zadań. Można ustalić z dzieckiem, ze wybrane czynności będzie ono wykonywało przez najbliższy tydzień, a następnie będzie miało możliwość wyboru innych. Trzeba również pamiętać, ze każde dziecko jest inne dlatego wybór najlepszego rozwiązania będzie zupełnie inny w przypadku posiadania większej liczby dzieci. Nie sposób rozdysponowania obowiązków ani zachęcania do ich wykonywania jest ważny, istotne natomiast jest, by uczyć dzieci pomocy w domu już od najmłodszych lat.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *