Jak przygotować dziecko do rozpoczęcia szkoły? Oszczędź mu stresu!

Każdy z nas przeżył kiedyś swój pierwszy dzień w szkole. Wszyscy zapewne pamiętamy stres, który towarzyszył nam od samego rana kiedy szykowaliśmy się na uroczysty apel rozpoczynający rok szkolny. Teraz, kiedy większość z nas posiada już własne dzieci, chcemy ograniczyć im niepotrzebnego stresu. Jak zrobić to najlepiej?

Po pierwsze i najważniejsze – rozmowa!

To jak nasze dziecko reaguje na określone bodźce, zależy w dużej mierze od tego jak oraz o czym z nim rozmawiamy. Szkoła jest miejscem w której spędzi kolejne kilkanaście lat swojego życia, dlatego bardzo ważne jest aby odpowiednio je do tego przygotować. Rozmowa pozwoli znacznie zmniejszyć poziom stresu oraz zrozumieć zachodzące w życiu dziecka zmiany. Nasza pociecha najprawdopodobniej sama będzie zadawała wiele pytań, a my nie powinniśmy ich ignorować. Nawet jeśli nie należą do najwygodniejszych. Ciekawym zabiegiem, może być na przykład nauka samodzielnego pakowania do szkoły, połączona z rozmową oraz tłumaczeniem do czego służą poszczególne akcesoria szkolne. Warto również wytłumaczyć, że dziecko nie będzie tam zupełnie samo. Pozna nowe koleżanki oraz kolegów, którzy na pewno czują się tak samo jak ono. Dzięki temu, nie poczuje się odosobnione w swoich uczuciach, a rozpoczęcie nowego etapu w życiu stanie się łatwiejsze. Poza tym, na pewno sami stresujemy się o wiele bardziej niż nasza pociecha, lecz musimy pamiętać aby nie przelewać na nią tego uczucia.

Pokaż, że nauka może być świetną rozrywką

Nauka to nie tylko literki i cyferki. To przede wszystkim poznawanie świata, który codziennie zadziwia nowymi odkryciami. Szkoła to miejsce, które daje możliwość zapoznania się z wieloma ciekawymi zagadnieniami oraz miejscami. Wytłumacz dziecku, że dowie się tam o rzeczach, których sami nie potrafimy mu wytłumaczyć, a są niesamowicie wartościowe. Poza tym, zajęcia plastyczne! To świetny sposób na pobudzenie kreatywności dziecka oraz podbudowania jego pewności siebie. W wielu placówkach oświatowych, ukończone prace naszych pociech zostają powieszone na korytarzach, dzięki czemu możemy czuć podwójną dumę!

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *