Każdy człowiek swoją edukację rozpoczął w oparciu o rozwijanie podstawowych umiejętność będąc małym dzieckiem, a następnie uczył się przydatnych w normalnym funkcjonowaniu czynności. Jednak są dziedziny życia, których dziecko nienauszny się w szkole a są one równie istotne co umiejętność pisania. Zarządzanie własnymi pieniędzmi oraz prywatnym budżetem to umiejętność, którą należy rozwijać u dziecka od najmłodszych lat a pomocne w tym będzie kieszonkowe.
Od czego zacząć?
W jaki sposób ustalić wysokość kieszonkowego, które będzie otrzymywało dziecko i w jakiej częstotliwości? Otóż sposobów jest kilka jednak specjaliści twierdzą, że kieszonkowe powinno być przyznawane dziecku nie raz w miesiącu, a raz na tydzień. W ten sposób łatwiej jest zarządzać dziecku swoim budżetem. Jego wysokość uzależniona jest od wieku, bowiem potrzeby każdego dorastającego człowieka zwiększają się z wiekiem. Niektórzy twierdzą, że wysokość tygodniowego kieszonkowego powinna być skorelowana z wiekiem. Jeżeli dziecko ma 4-latka w zależności od tego czy decydujemy się przeznaczać 1 czy dwa złote na dzień taką stawkę pomnożoną razy siedem dni tygodnia powinno dostawać na tydzień. Warto jest także ustalić i zaplanować, na co maluszek będzie wydawał swoje pieniądze jednak w taki sposób, aby nie ingerować w jego decyzje, jedynie pomóc w planowaniu wydatku na określony cel. Jeżeli dziecko chce kupić sobie zabawkę jest to świetny sposób na naukę oszczędzania, gdyż wiąże się to z większym wydatkiem oraz uczy cierpliwości.
Zasady kieszonkowego
Jak już zostało wcześniej wspomniane, aby umożliwić dziecku lepsze planowanie swoich wydatków powinniśmy zacząć od przydzielania tygodniowego kieszonkowego niemiesięcznego. Ważne jest wspólne ustalanie celów jednak bez bezpośredniej ingerencji w sposób, jaki maluch wydaje swoje pieniądze. Kieszonkowe powinno być przydzielane dziecku regularnie np. w każdy poniedziałek. Jeżeli dziecko ma określony cel swoich zakupów i chce kupić coś wcześniej, mimo iż nie uzbierało pełnej sumy jest to dobry moment na naukę tego czym są pożyczki.