Kolka u dziecka- jak sobie z nią radzić?

Każdy rodzic maluszka zapewne wie jak uciążliwym problemem są kolki niemowlęce. Głównym objawem tej dolegliwości są nagłe napady niespokojnego płaczu, który nie ustępuje przez długi czas. Napady te są spotykane zarówno u niemowląt karmionych naturalnym mlekiem matki jak i modyfikowanym.

Czym jest kolka i jak ją rozpoznać?

O kolce jelitowej możemy mówić wtedy, gdy u dziecka oprócz napadów płaczu, zaobserwujemy zwiększoną objętość brzuszka, której towarzyszy duża ilość gazów oraz charakterystyczne podkurczanie nóżek. Dodatkowo może pojawić się obecność stolca o zielonym zabarwieniu oraz ulewania. Co więcej, ataki płaczu trwają powyżej godziny i są powtarzane w ciągu dnia jak i tygodnia. Dolegliwości mogą pojawiać się cyklicznie i nasilać o podobnej porze. Główną przyczyną występowania kolek u niemowlaków jest niedojrzałość przewodu pokarmowego powodująca przykre dolegliwości podczas trawienia pokarmu. Jednak przyczyny mogą być również spowodowane nieodpowiednią florą bakteryjną jelit, złą metodą karmienia czy obecność różnego rodzaju nietolerancji pokarmowych. Stwierdzono również, iż pokarm spożywany przez matkę karmiącą piersią może również wpłynąć na obecność kolek u dziecka. Takim Paniom zaleca się stosowanie zróżnicowanej diety i unikanie ciężkostrawnych i wzdymających potraw. Warto również powiedzieć kiedy możemy spodziewać się występowania u maluszka kolki. Zazwyczaj cierpią na nią dzieci pomiędzy 3 a 6 tygodniem życia, a objawy samoczynnie ustępują w 3-4 miesiącu wieku skorygowanego.

Co robić gdy u niemowlaka wystąpi kolka?

Przede wszystkim należy próbować zapobiec jej wystąpieniu poprzez stosowanie odpowiedniej diety zarówno przez matkę karmiącą, jak i również w późniejszym okresie dbanie o dietę maleństwa. Natomiast gdy podejrzewamy, że naszemu dziecku może doskwierać kolka najpierw należy sprawdzić, czy poprzez płacz niemowlę nie komunikuje innej potrzeby. Często też rodzice popełniają błąd myśląc, że płacz spowodowany jest głodem, doprowadzając do przejedzenia i tym samym do nasilenia objawów. Skuteczne w łagodzeniu objawów są delikatne masaże brzuszka, ciepłe okłady lub kąpiel. Innym stosowanym zabiegiem przy tego typu dolegliwościach jest podanie 30% roztworu glukozy. Można również spróbować podawać dziecku systematycznie herbatkę z rumianku lub kopru włoskiego. Zalecane jest w występowaniu kolki, aby najpierw próbować domowych sposobów łagodzenia jej objawów a dopiero w ostateczności sięgać po preparaty farmakologiczne. W sytuacji nieustępującej dolegliwości warto skonsultować dziecko z osteopatą. Działania tego specjalisty często bardzo szybko niwelują dolegliwości u maluszka. Występowanie kolki jest uciążliwym zjawiskiem nie tylko dla malca, ale także dla jego rodziców dlatego tak ważne jest również dbanie o ich komfort psychiczny.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *