Kosiniakowe czym jest?

Kosiniakowe to wsparcie finansowe dla rodziców, którym urodziło się dziecko, a którzy nie otrzymują standardowego zasiłku macierzyńskiego. Do ludzi, którzy mogą się ubiegać o daną pomoc finansową mogą należeć: studentki, bezrobotni, kobiety, które przed porodem pracowały na podstawie umowy cywilnoprawnej. Kosiniakowe to 1000 zł, które są wypłacane co miesiąc (czas trwania jest różny od 52 do 71 tygodni).

Na kosiniakowe nie można liczyć wtedy, gdy: rodzic pobiera już zasiłek macierzyński, rodzice uzyskują analogiczny zasiłek poza granicami Polski, drugi rodzic pobiera już świadczenie na to samo dziecko, doszło do utraty sprawowania opieki nad dzieckiem wskutek porzucenia dziecka lub podjęcia pracy, dziecko trafiło do pieczy zastępczej

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez DarmoPożyczka.pl (@darmopozyczka.pl)

Świadczenie przusługuje ojcu dziecka, gdy: matka dziecka zmarła, matka porzuciła dziecko, został skrócony okres pobrania zasiłku macierzyńskiego, po wykorzystaniu tego zasiłku przez matkę dziecka przez co najmniej 14 tygodni od urodzenia dziecka.

O dane wsparcie finansowe należy ubiegać się w pierwszych trzech miesiącach od urodzenia dziecka. Jeżeli wniosek o przyznanie świadczenia zostanie złożony później, rodzice nie otrzymają pieniędzy za minione miesiące. Aby otrzymać kosiniakowe trzeba wypełnić wniosek o ustalenie prawa do świadczenia rodzicielskiego. Dokumenty, które będą potrzebne to: dowód osobisty i akt urodzenia dziecka. Wniosek i dokumenty trzeba złożyć w MOPS-ie lub GOPS-ie, albo internetowo.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *