Mleko kozie czy roślinne- które dla dziecka?

Na rynku dostępnych jest kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt produktów mlecznych pochodzenia zwierzęcego i roślinnego. Warto zastanowić się czym w swoim składzie tak naprawdę różnią się owe produkty i który z nich jest najbardziej odpowiedni dla naszego dziecka?

Różnica w składzie

Mleko krowie w swoim składzie zawiera bardzo ważne składniki odżywcze takie jak wapń i białko, jednak nie jest ono zalecane dla osób z nietolerancją laktozy, którą zawiera. Dla takich osób zdecydowanie lepsze będą produkty pochodzenia roślinnego, których skład jest również bardzo wartościowy z uwagi na to, że powstają poprzez zblendowanie w zależności od rodzaju nasion, ziaren i wymieszaniu ich z wodą. Innym bardzo zdrowym zamiennikiem mleka krowiego polecanym dzieciom z nietolerancją laktozy jest mleko kozie. Zawiera ono enzym laktazę oraz dużo mniejszą liczbę białek kazeinowych niż mleko krowie, dzięki czemu jest lepiej i łatwiej trawione. Szczególnie polecane jest dla małych dzieci oraz osób z nietolerancją laktozy. Również, co ciekawe, mleko to zawiera bardzo dużą ilość tauryny, zbliżoną do mleka ludzkiego, odpowiedzialnej za proces kształtowania się mózgu u niemowlaków.

Które mleko wybrać?

W zależności od tego czy nasze dziecko jest alergikiem, czy też nie posiada tego typu dolegliwości warto zastanowić się nad najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o korzystanie z produktów mlecznych. Jeżeli decydujemy się podać dziecku produkty pochodzenia zwierzęcego, najlepszym rozwiązaniem będzie podawanie dziecku mleka koziego, ze względu na łatwość trawienia oraz dużą ilość wartościowych składników. Jeżeli zdecydujemy się wybrać produkt pochodzenia roślinnego, należy najpierw sprawdzić, czy maluszek nie posiada nietolerancji między innymi na migdały, czy może też nie ma nietolerancji na gluten, wtedy odradzane jest podawanie mleka zawierającego owies. Również odradzane w przypadku małych dzieci jest mleko ryżowe z uwagi na obecność w nim arsenu. Mleko to będzie również nieodpowiednie dla diabetyków, ze względu na wysoką zawartość węglowodanów. Najzdrowsze i polecane przez specjalistów jest z kolei mleko kokosowe. Tak więc decydując się na konkretny rodzaj mleka, rodzic powinien najpierw sprawdzić, czy maluszek nie posiada nietolerancji pokarmowych a dopiero później na ich podstawie dokonać odpowiedniego wyboru produktu.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *