Szczepienia dla dzieci – czym różnią się bezpłatne od odpłatnych?

szczepienie

Decyzję o tym, czy będziemy szczepić swoje dziecko, warto podjąć jeszcze przed jego narodzeniem. Już w szpitalu jest im podawana pierwsza dawka, która będzie jedną z wielu, jeżeli zdecydujesz się na szczepienie maluszka. Gdy decyzja o szczepieniu została podjęta, pozostaje jeszcze wybór – wersja płatna, czy też bezpłatna. Którą wybrać?

Bezpłatna a płatna – różnice

Najprościej rzecz ujmując, szczepionki te różnią się zawartością. Jednak nie w wersji jakościowej, a ilościowej. I tak, gdy dziecko z darmowym szczepieniem będzie kłute kilka razy, tak to korzystające z wersji płatnej, będzie tylko raz. Wszystko to za sprawą liczby składników aktywnych, jakie znajdziemy w danej szczepionce. Preparaty te mają zdecydowanie mnie substancji pomocniczych, a co za tym idzie, redukują potencjalne reakcje alergiczne do minimum.

kalendarz
https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2020/12/Kalendarz-szczepien-2021.pdf

Płatne szczepienia występują najczęściej w formie skojarzonej, w tym najbardziej nowoczesnej metodzie 5w1 i 6w1. Korzystając z płatnych wersji nie tylko zmniejszasz ilość stresu u dziecka spowodowanego bolesnymi wkłuciami, ale i minimalizujesz potencjalne zakażenia i skutki uboczne. Kolejną wartością dodaną szczepionki bezpłatnej jest radykalne zredukowanie ilości wizyt na szczepieniu.

szczepienia

Szczepienia płatne – orientacyjne ceny

Jeżeli decydujesz się na płatne szczepionki, najczęściej wybierasz między skojarzonymi 5w1 lub 6w1. Cena pojedynczej dawki waha się w zależności od składu i producenta. Generalnie za pojedyncze szczepienie zapłacisz w granicach od 120 zł do 170 zł za szczepienie 5w1 i 160 zł do 200 zł za szczepienie 6w1.

Oprócz szczepionek skojarzonych, możesz również wybrać rekomendowane przez pediatrów inne szczepienia, takie jak przeciw:

  • Meningokokom – cena około 400 zł
  • Rotawirusom – cena około 300 zł
  • Ospie wietrznej – cena około 500 zł za dwie dawki
  • WZW a – cena około 120 zł.

Mimo że nie jest to tanie, to jednak coraz więcej rodziców decyduje się na kompleksowe zaszczepienie swoich dzieci tak, aby zapewnić im bezpieczną i wolną od chorób przyszłość.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *