Jednym z istotnych problemów z jakim borykają się rodzice w okresie szkolnym jest powszechny problem wad zgryzu u dzieci. Niejednokrotnie wady te polegają nie tylko na rosnących krzywo zębach, ale również wiążą się z wieloma innymi konsekwencjami.
Jak powstają wady zgryzu i jakie mogą rodzić konsekwencje?
Wady zgryzu mogą powstawać między innymi przez zbyt szybką utratę zębów mlecznych z powodu próchnicy. Innym powodem jest zbyt długi czas ssania smoczka lub pobierania pokarmu z butelki. Następnym częstym powodem nieprawidłowego zgryzu są uwarunkowania genetyczne. Problemu tego nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczona wada zgryzu może doprowadzić w konsekwencji do groźnych powikłań taki jak: uszkodzenie zębów stałych, choroby dziąseł, wady zgryzu, której nie można korygować w późniejszym wieku, wady wymowy.
Profilaktyka oraz leczenie
Najważniejszą czynnością zapobiegającą wadom zgryzu jest uczenie odpowiedniej higieny i dbałości o zęby od jak najmłodszych lat. Ograniczenie ilości spożywanych słodyczy zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy a tym samym powstania wady zgryzu, dlatego tak ważne jest zachowanie umiaru w tej kwestii. Ostatnim przykładem profilaktyki są częste wizyty kontrolne u dentysty, który prawidłowo oceni stan uzębienia naszego dziecka. Warto również wiedzieć, że podczas wymiany zębów na stałe, wskazane są regularne wizyty u ortodonty co kilka miesięcy. Natomiast gdy wady zgryzu wystąpi u naszego dziecka, zalecane jest natychmiastowe udanie się do konkretnych specjalistów takich jak: laryngolog, stomatolog, ortodonta. A także jak najszybsze zaniechanie szkodliwych nawyków, które były przyczyną powstania nieprawidłowości w uzębieniu, ponieważ nieleczone mogą spowodować nieodwracalne zmiany. Dotyczyć one mogą nie tylko stanu uzębienia, ale także wymowy czy nawet wyglądu twarzy dziecka. Warto jest o to zadbać aby nie dopuścić do przykrych konsekwencji w późniejszym okresie życia i spowodowanego tym uczucia dyskomfortu czy nawet wstydu.