Zabawki Montessori – zrób to sam z naszymi wskazówkami!

Zabawek na sklepowych półkach nie brakuje, to jest pewne. Można nawet zaryzykować stwierdzeniem, że regały są nimi przepełnione. Bardzo często tak samo dzieje się z dziecięcymi pokojami, a nawet całymi mieszkaniami. Zabawki maluchy otrzymują bowiem nie tylko od rodziców, ale także rodziny czy znajomych. Wszyscy chcą podarować chociaż jakiś drobiazg i tym samym zbierają się ich całe kartony.

Zabawki Montessori – zrób to sam!

Warto jednak czasem powiedzieć dość temu całemu zakupowemu szaleństwu i skupić się na wspólnej zabawie z dzieckiem. Kto powiedział, że wszystkie zabawki muszą zostać kupione? Internet opiewa w różne, fantastyczne pomysły, które pozwalają na wspólną zabawę i tworzenie nowych rzeczy samodzielnie. I tu ważna uwaga. Nie trzeba przy tym wszystkim jakiś wymyślnych rzeczy i dużych zdolności plastycznych, czy manualnych. Tak naprawdę liczą się tylko chęci! Jeśli rodzice myślą, że ich maluchy są za małe na takie rzeczy, to musimy stanowczo wyprowadzić ich z błędu. Zabawki Montessori można przygotować nawet z tymi najmniejszymi. Po prostu należy wybrać odpowiedni model np. coś materiałowego do wykonania, co będzie bezpieczne dla dziecka.

Zabawki Montessori dla 2-3 latka

Ustaliliśmy już, że zabawki które można zrobić samodzielnie są odpowiednie dla każdej grupy wiekowej. Trzeba tylko pamiętać o wyborze dopasowanych do wieku materiałów, które będą wykorzystywane przy ich tworzeniu. Warto też wspomnieć, że to rodzice i opiekunowie mają za zadanie używać nożyczek, czy igły z nitką jeśli umiejętności malucha jeszcze na to nie pozwalają. Nawet jeśli powierza mu się takie akcesoria, to i tak należy go pilnować. Zabawki Montessori dla 2-3 latka powinny pięknie rozwijać jego motorykę. Dlatego też warto skupić się na wykonaniu zabawek, które będą zachęcały do interakcji. Niech będą kolorowe i niech wydają jakieś dźwięki. Mogą to być np. woreczki z grochem w środku, które maluch będzie mógł rzucać do celu. Mogą to być również samodzielnie wykonane układanki. Takie dopasowywanie elementów jest dobre w każdym wieku!

Zabawki Montessori dla 4-6 latka

Samodzielne wykonywanie zabawek nabiera zupełnie innej odsłony, gdy mowa o starszych dzieciach. Wówczas to one same wykonują największą pracę. Rodzic raczej już tylko wspiera lub pilnuje, by nie stała się im krzywda przy korzystaniu z nożyczek. Poniżej przedstawiamy Wam garść inspiracji, które powinniście spróbować wykorzystać w swoim domu! A jeśli chcecie wiedzieć więcej np Montessori na czym polega to przeczytajcie inne nasze artykuły. Znajdziecie w nich wiele cennych porad z tego zakresu!

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *