Prezent na roczek – pomysły na bezpieczne i rozwijające podarki

dziewczynka

Pierwsze urodziny to wyjątkowy moment – niemowlę staje się wówczas dzieckiem. W tym czasie rozwój malucha jest niezwykle dynamiczny. Nigdy w dorosłym życiu człowiek nie jest w stanie przyswajać wiedzy w takim tempie. Z tego właśnie powodu warto zadbać, aby dziecko obdarowywane było wyłącznie podarkami, które zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa, ale i sprzyjają rozwojowi. Podpowiadamy, co kupić na roczek, aby zainteresować malucha zabawą, która będzie dodatkowo wspierać jego rozwój.

Suchy basen z piłeczkami – rozwój mowy i integracji sensorycznej

Suchy basen z kulkami można spotkać w gabinetach fizjoterapeutycznych i poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Nic w tym dziwnego! Ta zabawka sprzyja rozwojowi dziecka na wielu płaszczyznach. Maluch, sięgając po piłki, może obracać je w dłoniach, szturchać palcami i rzucać. Wszystko to sprzyja rozwojowi małej motoryki, ale i przyspiesza naukę mowy. Jak to możliwe? Dzieje się tak, ponieważ ośrodek mowy zlokalizowany jest w mózgu w bezpośrednim sąsiedztwie ośrodka odpowiedzialnego za precyzyjne ruchy dłoni. Ćwicząc więc małą motorykę, wspiera się jednocześnie rozwój mowy.

To jednak nie wszystkie korzyści z podarowania dziecku suchego basenu z piłeczkami. To świetne narzędzie do rozwoju integracji sensorycznej, czyli sposobu porządkowania napływających bodźców. Beztroska zabawa uczy dziecko rozpoznawania kolorów, koordynacji wzrokowo-ruchowej, ale też oceny wrażeń dotykowych (naciskanie na piłki, obijanie się o nie, dotykanie ciała przez piłki).

 

Sortery i kulodromy – rozwój zdolności motorycznych

Jeśli planujesz kupić prezenty na roczek, dobrym pomysłem będą sortery. Dziecko uczy się dzięki tym zabawkom rozpoznawać kształty i dopasowywać je do odpowiednich otworów. Trenuje też wyobraźnię przestrzenną i rozwiązywanie problemów. Początkowo zabawa będzie dla malucha dużym wyzwaniem. Może się frustrować, a nawet rzucać elementami, jeśli nie będzie mógł odpowiednio ich posortować. Warto wówczas wesprzeć jego wysiłki i zachęcić do dalszego eksperymentowanie. Wystarczy podsunąć propozycję rozwiązania i wskazać, gdzie dany kształt można umieścić. Kolorowy sorter będzie z pewnością odpowiednim prezentem na roczek dla chłopca, jak i dla dziewczynki i zapewni mnóstwo rozwojowej zabawy.

Poza sorterem warto podarować dziecku z okazji pierwszych urodzin kulodrom, czyli tor kulkowy. Dziecko umieszczając na nim elementy, może obserwować, jak toczą się w dół, obijają o siebie. Czasami będzie musiało popchnąć któryś z nich, aby ponownie wprawić w ruch. To rozwija wyobraźnię przestrzenną, usprawnia koordynację wzrokowo-ruchową, a także oswaja z zależnością „przyczynowo-skutkową”.

Interaktywne pluszaki – nauka nowych słów

Nie każda zabawka interaktywna wspiera rozwój dziecka. Trzeba więc wybierać mądrze, aby nie dostarczać maluchowi zbyt wielu bodźców. Aby dziecko po całodziennej zabawie nie było nerwowe, warto podarować mu pluszaka, który nuci melodie, śpiewa piosenki lub opowiada wiersze. Interaktywne pluszaki umilą dziecku czas zabawy, naucza nowych słów, a niekiedy nawet ukołyszą do snu. W przeciwieństwie do plastikowych lub drewnianych zabawek – tę można przytulić.

Taki prezent na roczek dla dziewczynki czy chłopczyka to również wsparcie rozwoju małej motoryki i sensoryki. Pluszaki interaktywne wykonane są z materiałów o różnych fakturach. Często w uszy lub łapy mają wszyte szeleszczącą folię, co zachęca dziecko do zabawy i poznawania nowych odgłosów wywoływanych wyłącznie ruchem własnych dłoni po nowych powierzchniach.

Klocki – zabawka, która dojrzewa wraz z dzieckiem

Klocki to uniwersalny prezent dla rocznego dziecka. Dwunastomiesięczny maluch będzie nimi stukał, poznawał strukturę, badał twardość, zapoznawał się z kolorami. Wraz z kolejnymi miesiącami zacznie budować przy ich pomocy wieże. Ta niepozorna zabaw wiele mówi o prawidłowym rozwoju dziecka. W wieku szesnastu miesięcy maluch powinien umieć ustawiać na sobie dwa elementy, a po skończeniu dziewiętnastu – już cztery. Podarowując maluchowi klocki z okazji pierwszych urodzin będziesz w stanie obserwować, jak rozwija się wraz z upływem kolejnych tygodni i w tym rozwoju go wspierać.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *