Kiedy rodzi się dziecko rodzicom towarzyszy niezwykła radość. Wraz z nią pojawia się także niepokój związany ze zdrowiem maluszka. Każdy chce by jego dziecko rozwijało się prawidłowo, bez żadnych przeszkód. Dlatego też coraz więcej badań wykonuje się już w pierwszych dniach życia.
Badanie słuchu – kilka dni po porodzie
Dzięki programowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Polskich szpitalach w pierwszych dniach życia wykonywane jest dziecku badanie słuchu. Są to bezpłatne badania, z których skorzystać może każde nowonarodzone dziecko. Dają one szansę na bardzo wczesne zdiagnozowanie problemów ze słuchem. Warto jednak pamiętać, że nawet gdy ten wynik nie wskaże nieprawidłowości to wada może pojawić się później.
Wada słuchu – przyczyny i badania
Słuch dziecka może zostać uszkodzony między innymi przy wysiękowym zapaleniu ucha środkowego, kłopotów z migdałkami, a także alergii. Negatywnie na ten zmysł działa także częste przebywanie w przestrzeni gdzie panuje wysokie natężenie decybeli.
Jeśli zauważa się u swojego dziecka zachowania takie jak: brak reakcji na polecenia, zwiększanie głośności w telewizorze to można podejrzewać niedosłuch. Czasem wystarczy stanąć za dzieckiem i szeptem zacząć do niego mówić. Jeśli kilkukrotnie nie zareaguje należy zacząć mówić głośniej. Taki prosty test może pokazać czy dziecko faktycznie ignoruje rodzica czy tez ma problemy ze słuchem.
Specjaliści wykonują badania typu:
– otoemisja akustyczna (emisja otoakustyczna, OAE);
– rejestracja słuchowych potencjałów wywołanych pnia mózgu (ang. ABR – Auditory Brainstem Response, BERA);
– audiometria tonalna;
Na ich podstawie są w wstanie stwierdzić czy słuch dziecka funkcjonuje prawidłowo.