Bardzo częstym problemem, z jakim spotykają się rodzice noworodków jest tak zwany bezdech. Czym tak naprawdę jest bezdech niemowlęcy i na czym on polega? Dorośli ludzie oddychają zupełnie inaczej niż niemowlęta. Dzieje się tak z racji niepełnego wykształcenia się układu oddechowego u noworodków i polega on na zatrzymaniu oddechu na minimum 20 sekund.
Co wpływa na pojawienie się bezdechów?
Z powodu bezdechów cierpią najczęściej wcześniaki, czyli dzieci urodzone pomiędzy 30 a 37 tygodniem ciąży. Są one spowodowane niecałkowitym wykształceniem mechanizmów odpowiadających za regulację rytmu oddychania. Problem bezdechów obecny jest również u dzieci urodzonych po 37 tygodniu ciąży, a jego przyczyn może być wiele w zależności od tego, z jakim typem mamy do czynienia. Wyróżniamy trzy główne typy bezdechów: centralny, polegający na nieprawidłowym działaniu ośrodka oddechowego w mózgu, obstrukcyjny, który spowodowany jest niedrożnością dróg oddechowych oraz mieszany polegający na niedrożności dróg oddechowych, a następnie zatrzymaniu czynności ośrodka oddechowego w mózgu. Innymi przyczynami bezdechów mogą być: choroby metaboliczne, niedotlenienie okołoporodowe, różnego rodzaju zakażenia, a także podawanie matce bezpośrednio przed porodem leków opioidowych.
Leczenie oraz profilaktyka
Zgodnie z najnowszymi standardami w szpitalach diagnozowane pod kątem pojawienia się bezdechów powinny być wszystkie noworodki urodzone przed ukończeniem 35 tygodnia ciąży. W przypadku pojawienie się bezdechów centralnych podawana jest kofeina. Jeżeli u maluszka stwierdzone zostaną bezdechy spowodowane niedrożnością dróg oddechowych stosuje się leczenie z użyciem aparatu utrzymującego dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych. Równie ważna jest profilaktyka występowania bezdechów, o którą powinni zadbać rodzice i polega na utrzymywaniu stałej temperatury otoczenia, utrzymywanie prawidłowego ułożenia dziecka polegającego na zapewnieniu odpowiedniej drożności nosa przy odpowiednim odgięciu głowy. Najczęściej bezdechy ustępują samoistnie, rzadko kiedy wymagają one podjęcia specjalistycznych działań.