Czym jest ciemiączko? Z pewnością niejeden rodzic prędzej czy później spotkał się z taką nazwą. Czy jesteś w stanie powiedzieć, jaką funkcję w organizmie małego dziecka pełni ciemiączko? W jaki sposób zarasta?
Zacznijmy od początku, czyli: czym jest ciemiączko?
Ciemiączko jest błoną łączącą kości czaszki noworodka, która to błona jeszcze nie skostniała. Dlaczego ciemiączko robi się twarde dopiero później? Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta i dotyczy fizjologii porodu – dziecko musi w jakiś sposób przecisnąć się przez drogi rodne kobiety. Gdyby głowa była w pełni ukształtowana, nie zmieściłaby się w kanale rodnym. Elastyczne ciemiączko umożliwia zmniejszenie obwodu głowy – kości czaszki mogą wówczas na siebie bezpiecznie zachodzić.
Jedno ciemiączko czy kilka?
W rzeczywistości ciemiączek jest więcej. Najważniejsze są dwa – tylne i przednie. Przy każdej wizycie kontrolnej u lekarza specjalista z pewnością obejrzy malucha, aby zobaczyć, czy główka dziecka ma prawidłowy kształt. Niektórzy rodzice bardzo przejmują się kwestią ciemiączka, ponieważ zdarza się, że ono pulsuje. Nie należy się tego bać, takie pulsowanie jest czymś całkowicie naturalnym. Ciemiączko jest bardzo delikatną częścią głowy maluszka.
Kiedy zarasta ciemiączko?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ każde z ciemiączek zarasta w innym czasie. Tylne najczęściej kostnieje między 6 tygodniem a 4 miesiącem życia dziecka. Ciemiączko przednie zarasta później – zazwyczaj pomiędzy 9 a 18 miesiącem. Jeżeli do osiemnastego miesiąca życia dziecka ciemiączko nie zrośnie się, należy udać się do lekarza. Może się także zdarzyć, że ciemiączka będą się zrastać zbyt szybko – to również może być niebezpieczne dla zdrowia i życia dziecka, ponieważ może skutkować małogłowiem.
Czy powinniśmy się bać dotykać ciemiączka?
Zastanawiasz się, czy nie zrobisz dziecku krzywdy? Jeśli będziesz dotykać ciemiączka w delikatny sposób, na pewno nie zranisz maluszka. Nie bój się dotykać głowy w czasie pielęgnacji dziecka czy podczas codziennych czułości.