Laktacja jest to naturalny proces powstawania pokarmu w gruczołach kobiety, a następnie na jego wydalaniu. Karmienie piersią maluszka jest bardzo ważne, ponieważ wraz z mlekiem matki dostarczane są do organizmu noworodka bakterie budującego jego odporność.
Jak działa proces powstawania pokarmu
Laktacja opiera się na działaniu zbliżonym do popytu i podaży. Jeżeli pokarm zostaje pobierany z piersi, następuje natychmiastowa jego dalsza produkcja. Dlatego tak ważne jest, aby nie tylko karmić dziecko piersią regularnie, zachować ciągłość trwania procesu, ale także odprowadzanie jego nadmiaru, aby gruczoł dalej był pobudzany. Bardzo niekorzystne podczas karmienia piersią może okazać się podawanie mleka modyfikowanego, gdyż mleko z piersi nie będzie odciągane wiec spowolni to automatycznie jego naturalny proces powstawania.
Co zrobić, aby proces ten trwał długo?
Wiele kobiet decydując się na karmienie piersią chce mieć możliwość produkcji pokarmu tak długo jak będzie to potrzebne. Najbardziej efektywne oraz wygodne będzie w tym przypadku korzystanie z laktatora. Dzięki temu urządzeniu karmiąca mama ma możliwość kontroli produkcji pokarmu, ponieważ odprowadzając jego nadmiar zapewni dalszą jego produkcję. Aby zachować odpowiedni poziom ilości pokarmu zaleca się wykonywanie zabiegu odciągania mleka od 8 do 12 razy dziennie z czego jeden w nocy. Dla osób, które nie zdecydują się na odciągnie pokarmu za pomocą tego urządzenia, zalecane jest odciąganie pokarmu ręcznie poprzez ściśnięcie piersi palcami na kilka sekund i powtarzanie tej czynności. Inną metodą pobudzającą laktację jest wykonywanie masażu piersi przez 25 do 30 minut dziennie. Warto także pamiętać, że przytulając maleństwo do piersi pobudzamy proces uwalniania się oksytocyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za przepływ mleka przez pierś. Powyższe zabiegi powinny być wykonywane regularnie, jeżeli chcemy cieszyć się obfitym oraz trwającym długo procesem laktacji. Użycie laktatora cieszy się ogromnym zainteresowaniem oraz aprobatą mam karmiących.