Rozwój mowy u dziecka – jak go wspierać?

mowa1

Już od pierwszych dni życia dziecko stara się wyrażać swoje potrzeby, a rodzic je odgadnąć. Na początku jest tylko płacz lub delikatne kwilenie. Z czasem jednak pojawiają się inne oznaki komunikacji, które warto wspierać. Jak to robić?

Pierwsze miesiące życia 0-6

Już od pierwszych tygodni rodzic może pomagać dziecku rozwijać jego umiejętności. Jedną z nich jest oczywiście mowa. Około drugiego miesiąca maluszek zaczyna wydawać z siebie nowe dźwięki, które z czasem stają się coraz bardziej melodyjne. Następnym etapem jest gaworzenie i powtarzanie pojedynczych sylab. W cały tym okresie rodzic powinien wspierać dziecko, by zachęcić je do dalszej nauki. Bardzo ważne jest samo mówienie do maluszka. Dzięki temu oswaja się on z brzmieniem różnych wyrazów, choć ich znaczenia jeszcze nie rozumie. Niezwykle istotne jest również śpiewanie dziecku kołysanek. Łagodny ton głosu i melodyjne dźwięki sprawiają, że dzieci uważnie słuchają.

7-12 miesiąc życia

W tym okresie maluszki coraz wyraźniej okazują swoje emocje i pragnienia. Wyrażają je już także przy pomocy prostych słów. Oczywiście początkowo dzielą wszystko na sylaby np. ma-ma, ta-ta, ale z czasem zaczynają łączyć je w jeden wyraz. W tym czasie rodzic również powinien pomagać dziecku. Samo powtarzanie jego słów ma ogromne znaczenie. Pozwala dziecku przyswoić prawidłową wymowę, a także utrwalić dane słówko. Reagowanie przez mamę na zaczepki „ma-ma” zdaniem „tak, mama tu jest” pozwala malcowi utwierdzić się w przekonaniu, że wyraża odpowiednie słowo. W tym okresie również ważne jest śpiewanie dziecku, a także czytanie mu prostych bajek i recytowanie wierszyków dla dzieci. Ich brzmienie jest przyjemne dla malca i pozwala mu oswajać się z nowymi wyrazami.

Kolejne miesiące 13-18

Następne miesiące są czasem intensywnego rozwoju aparatu mowy. Dziecko zaczyna powtarzać coraz więcej słów, a także zadawać proste pytania. Oczywiście nie są to złożone zdania, a np. „cio to”. Ważne by rodzic reagował na nie, by pokazać dziecku że je rozumie. Takie działanie zachęca malca do dalszego rozwoju. Warto w tym czasie skupić dużą uwagę na nauce wyrazów dźwiękonaśladowczych. Mowa tu o pokazywania auta i mówieniu „brum, brum” czy krówki „muu”.

Przez cały okres rozwoju dziecko warto zachęcać go do naśladowania rodzica. Także jeśli chodzi o pracę aparatu mowy. Oblizywanie górnej wargi językiem, rozciąganie warg w szerokim uśmiechu, układanie z ust literki „o”, a w późniejszym czasie dmuchanie na listek czy piórko by się przesuwało. To wszystko są zachowania mające na celu rozwój mowy.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *