Sposoby na zakończenie laktacji – jak do tego podejść?

karmienie piersią

Kiedy jest odpowiedni moment na zakończenie laktacji i jaki sposób będzie najlepszy? Przeczytaj ten artykuł i skorzystaj z naszych praktycznych rad na temat odstawienia dziecka od piersi.

Wiek, w którym dziecko przestaje całkowicie ssać mleko matki, tzn. jest odstawione od piersi, jest różny i wpływają na niego czynniki zarówno biologiczne, jak i społeczne i kulturowe. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, aby przez 6 pierwszych miesięcy dziecko karmione było wyłącznie mlekiem matki, później zaś stopniowo przyjmowało inne pokarmy. Laktacja powinna trwać minimum 2 lata. Przede wszystkim, należy pamiętać, że odstawienie od piersi to naturalny proces i powinno ono nastąpić stopniowo, w miarę jak wprowadzane są do diety dziecka pokarmy stałe. Poza tym, zakończenie laktacji pociąga za sobą nie tylko zmiany w diecie dziecka, ma ono także konsekwencje emocjonalne dla dziecka i matki. Jeśli odstawimy dziecko od piersi w gwałtowny sposób, może ono doświadczyć frustracji i czuć się opuszczone, nie rozumiejąc, dlaczego mama odmówiła mu czegoś tak ważnego.

Czasami odstawienie od piersi jest nieuniknione z powodów medycznych i innych (ciężka choroba matki, wypadek, sytuacja wyjątkowa, długa rozłąka). W innych przypadkach, zanim zdecydujesz się zakończyć laktację, ważne jest, abyś poszukała sprawdzonych informacji o potrzebie odstawienia od piersi, gdyż zbyt często hamuje się laktację bez żadnego naukowego uzasadnienia. Poniżej przedstawiamy Ci kilka pomysłów i sposobów, jak podejść do odstawienia do piersi, gdy już ocenisz, że nadszedł właściwy moment na zakończenie laktacji.

Pomysły i sposoby na zakończenie laktacji

Nie oferować, nie odmawiać

Jest to jeden ze sposobów na zakończenie laktacji najmniej bolesnych dla dziecka. Nie ma jednak określonego czasu, kiedy uda się w ten sposób odstawić dziecko od piersi.

Rozrywka

Jeśli Twoje dziecko ma określone momenty, kiedy zwykle prosi o pierś, możesz z wyprzedzeniem zaproponować dziecku alternatywy i skierować uwagę dziecka na coś nowego i zabawnego.

jedzące dziecko

Zastąpienie

Polega na proponowaniu dziecku czegoś do jedzenia lub picia, aby uniknąć sytuacji, że dziecko będzie prosiło o pierś z głodu. Ten sposób działa tylko wtedy, gdy dziecko jest głodne. Miej na uwadze, że dzieci również czasem ssą pierś, bo wówczas odczuwają bliskość matki, potrzebują pocieszenia, gdy są zmęczone, przestraszone lub sfrustrowane.

Odłożenie na później

Jeśli dziecko już nas rozumie, można negocjować z nim przystawienie do piersi. W zamian możemy zaproponować mu coś, co zadowoli je na czas oczekiwania, np. jakąś grę. Zakończenie laktacji przez rozłąkę, czyli sytuacja, w której mama opuszcza dziecko na kilka dni, nie jest zalecana, ponieważ dziecko zostaje pozbawione gwałtownie nie tylko mleka, ale też obecności mamy, która jest fundamentalna dla jego zdrowia emocjonalnego.

Naturalne zakończenie laktacji

Niektóre osoby uważają, że jeśli nie odstawimy dziecka od piersi, dziecko samo nigdy nie przestanie ssać mleka matki. Takie myślenie jest jednak błędne, ponieważ w społecznościach, które pozwalają dziecku ssać pierś tak długo, ile ono samo chce, dziecko w naturalny sposób w pewnym momencie rezygnuje z piersi.

Istnieje także przekonanie, popularne nawet wśród lekarzy, że mleko matki od pewnego wieku już nie ma dla dziecka żadnej wartości odżywczej. Takie myślenie nie tylko jest błędne, ale też jest zupełnie odwrotnie: nie istnieje lepszy pokarm dla dziecka niż mleko matki. Niektóre pokarmy mają większą zawartość określonych składników, np. wątróbka – zawiera więcej żelaza, papaja – witaminy C, a czerwone mięso – białka, jednak żaden pokarm nie jest bogatszy we wszystkie składniki na raz. Mleko matki jest wciąż najbardziej bogatym w składniki odżywcze pokarmem dla dziecka, nawet gdy dziecko ma 2 lub 3 lata, stąd nasza decyzja o odstawieniu od piersi powinna być świadoma i nie powinniśmy przyspieszać zakończenia laktacji wyłącznie ze strachu, że dziecko nigdy samo nie przestanie ssać piersi.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *