Ząbkowanie- jak pomóc maluchowi?

W rozwoju każdego dziecka nadchodzi okres, w którym zaczynają pojawiać się pierwsze zęby, bardzo często towarzyszą temu inne dolegliwości takie jak gorączka i wysypka. Każde dziecko przechodzi przez ten proces w zupełnie inny sposób i bardzo często jest to trudny okres dla rodziców z uwagi na pojawiające się silne dolegliwości bólowe u malca. Warto wiedzieć jak rozpoznać objawy ząbkowania oraz poznać metody pozwalające na złagodzenie towarzyszących temu dolegliwości.

Kiedy spodziewać się pierwszych zębów?

Proces przebijania się zębów przez dziąsła zazwyczaj dotyczy dzieci w szóstym miesięcy życia, jednak może pojawić się już dużo wcześniej. Również ilość wyżynających się zębów w jednym czasie jest cechą indywidualną, ponieważ mogę one wychodzić stopniowo, ale zdarzą się, że proces ten zachodzi w sposób gwałtowny powodując nasilenie dolegliwości bólowych. Zazwyczaj w jednym czasie pojawiają się cztery zęby mleczne i w odstępie czasu kolejnych czterech miesięcy pojawiają się następne. Proces ten trwa do około 30 miesiąca życia dziecka a pierwsze ząbki mogą pojawiać się już w dwunastym miesiącu. Pełen zestaw zębów maluszka składa się z 20 zębów mlecznych, które w późniejszym czasie wraz z dorastaniem będą wymieniane na zęby stałe.

Co robić by złagodzić przykre dolegliwości?

Ząbkowanie zazwyczaj poprzedzone jest obrzękiem dziąseł, dlatego dobrze jest regularnie sprawdzać ich stan, aby wiedzieć, czy nasze dziecko zaczyna już ząbkować. Objawy są zazwyczaj proste do rozpoznania przez rodziców i należą do nich oznaki takie jak zwiększony niepokój i drażliwość dziecka, wkładanie rączek do buzi, brak apetytu. Niekiedy pojawia się charakterystyczna wysypka wokół ust. Dobrym sposobem na łagodzenie tych objawów są niektóre domowe sposoby takie jak podanie niemowlakowi schłodzonej w lodówce łyżeczki i przykładanie jej do dziąseł. Łyżkę można zastąpić na przykład zimnym gryzakiem. Dokładne masowanie dziąseł dziecka także przynosi ulgę. Natomiast gdy dolegliwości nasilają się przed podaniem jakichkolwiek środków uśmierzających ból najlepiej jest skontaktować się z pediatrą.

Czytaj podobne:  Odparzenie pieluszkowe- pozbądź się go domowymi sposobami

Może Ci się również spodobać

O autorze: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *