W opiece nad niemowlakiem bardzo często dochodzi do różnego rodzaju wypadków, które trudno przewidzieć. Jednym bardzo popularnym incydentem z udziałem maluszka jest między innymi zadławienie, które może okazać się śmiertelne przy niedostatecznej wiedzy rodziców jak zachować się gdy już do niego dojdzie.
Jak odróżnić zadławienie od zakrztuszenia?
Warto również wspomnieć o tym co to jest zadławienie oraz zakrztuszenie się i w jaki sposób są one ze sobą powiązane. Zakrztuszenie się polega na podrażnieniu dróg oddechowych przez płyn lub pokarm. Gdy do niego dojdzie dziecko zaczyna odkrztuszać i kaszleć. W takiej sytuacji nie należy pomagać dziecku w żaden sposób i pozwolić mu na samodzielne odkrztuszenie, gdyż jakakolwiek pomoc czy poklepywanie po plecach może doprowadzić do o wiele bardziej poważnego zjawiska, jakim jest zadławienie. Polega ono na zablokowaniu dróg oddechowych i uniemożliwia ono nabranie oddechu w czego efekcie może prowadzić nawet do śmierci dziecka. Ważne jest, aby wiedzieć jak postępować w takich przypadkach.
Pierwsza pomoc przy zadławieniu
Nauka pierwszej pomocy jest bardzo ważna, również podczas opieki nad niemowlakiem, ponieważ niejednokrotnie wiedza na ten temat może uratować życie. Dlatego tak ważne jest, aby znać przynajmniej podstawowe procedury co robić w nagłych przypadkach. Jeżeli chodzi o zadławienie postępowanie w przypadku malca różni się od postępowaniu w przypadku dorosłego człowieka ze względu na różnice postury i wielkości ciała. Podczas udzielania pomocy przy zadławieniu niemowlęcia, najpierw sprawdzamy, czy nie zalega w jego buzi obcy przedmioty, jeśli tak należy go jak najszybciej usunąć. Następnie przechodzimy do ułożenia dziecka na brzuszku na przedramieniu z głową opartą na naszej dłoni i ułożenia go na naszej ręce w taki sposób, aby jego główka była na niższej wysokości niż jego nogi. Gdy już mamy prawidłowo ułożone dziecko na przedramieniu, przechodzimy do wykonania pięć uderzeń w okolicę międzyłopatkową. Jeżeli uderzenia nie pomogą, należy dziecko odwrócić na plecy, w dalszym ciągu trzymając dłonią stabilnie jego głowę i wykonać pięć uciśnięć dwoma palcami w dolnej połowie mostka. Powyższe czynności należy wykonywać na przemian aż do momentu usunięcia ciała obcego i uzyskania swobodnego oddechu u malca.