
Dziecko, aby w pełni rozwinąć swoje umiejętności społeczne, potrzebuje rówieśników. Nawet najlepsza mama i najwyżej wykwalifikowana niania nie zastąpią mu kontaktu z innymi dziećmi. Mniej więcej w okolicach 4 lat, każdy maluch ma możliwość uczęszczania do przedszkola. Przed rodzicami wtedy pojawia się pytanie – wybrać przedszkole prywatne czy państwowe?
Przedszkole prywatne
Nie da się ukryć, że przedszkola prywatne ze względu na swoją atrakcyjność są bardzo mocno oblegane. Co za tym idzie, rekrutacja do nich może odbywać się na nieco innych warunkach niż do przedszkoli publicznych. Oferta edukacyjna prywatnych placówek może się różnić, dlatego warto już wcześniej zapoznać się z ich stroną internetową i folderami informacyjnymi.
Plusy: Rozszerzona baza edukacyjna, większy wpływ na funkcjonowanie przedszkola, często lepszy kontakt z bazą nauczycielską, mniejsze grupy przedszkolne. Dłuższe godziny pracy.
Minusy: Wysoka cena, czesne oraz opłaty za posiłki. Sporo dodatkowych opłat za nadprogramowe zajęcia.
Przedszkole państwowe
Ze względu na wiele aspektów, są najczęściej wybieraną formą edukacji najmłodszych. Aby dziecko dostało się do przedszkola, należy wypełnić specjalny wniosek. Punktowane są tam zarówno sytuacja bytowa rodziny jak i inne elementy związane z materialnymi aspektami. Istotne jest również, czy oboje rodzice pracują czy też nie. Pod lupę bierze się również inne aspekty, które są szczegółowo opisane na stronie internetowej każdego przedszkola. Pamiętaj również, że pobyt dziecka w przedszkolu państwowym również jest płatny. Część należności z tego tytułu jest opłacanych przez Gminy, w których znajdują się przedszkola.
Plusy: Opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu są mniejsze niż w przypadku placówek prywatnych. Szeroka gama edukacyjna często rozszerzona o dodatkowe zajęcia. Najczęściej jest najbliżej miejsca zamieszkania.
Minusy: Rejonizacja, czyli do konkretnego przedszkola dostają się tylko dzieci z określonej części miasta albo miejscowości. Brak elastycznego podejścia do programu dla każdej z grup.