Pieluchy wielorazowe dla dziecka – co jest ważne przy wyborze?

pieluchy wielorazowe

Pieluchy są jedną z wielu rzeczy na długiej liście produktów dla dzieci, które musimy wybrać: kupować jednorazowe czy wielorazowe? Jeśli już zdecydujesz się na kupno tych wielorazowych, bo przekonają Cię ich liczne zalety, to masz do wyboru jeszcze kilka opcji: otulacz, kieszonka, AIO czy SIO? Jeśli nie wiesz o co chodzi i co uwzględnić przy wyborze, ten wpis z pewnością Ci się przyda.

Rodzaje pieluch wielorazowych

Zacznijmy od tego, jakie rodzaje pieluch są dostępne na rynku. Najczęściej spotykane są otulacze i kieszonki. Te dwa rodzaje pieluch z zewnątrz nie różnią się właściwie niczym, przypominają strój kąpielowy, ponieważ są kolorowe i uszyte z poliestru. Różnica tkwi jednak w środku. Kieszonka ma dwie warstwy, zewnętrzną oraz wewnętrzną, która jest wszyta na stałe. Pomiędzy te dwie warstwy, jak do kieszonki, wsuwa się wkład. Otulacz natomiast nie posiada warstwy wewnętrznej, do jego środka również wsuwa się wkład, lecz ma on bezpośredni kontakt ze skórą dziecka. Z budowy tych dwóch typów pieluszek wynikają podstawowe różnice między nimi: kieszonkę musisz zmieniać za każdym razem, gdy dziecko zrobi siku, zaś otulacz, niekoniecznie – zależy to od tego, czy zmoczy się tylko wkład czy też gumki i część zewnętrzna. Z drugiej strony, wkład w kieszonce nie przesuwa się tak łatwo jak w otulaczu.

Poza tym, istnieją jeszcze systemy SIO (snap-in-one) oraz AIO (all-in-one). Ten pierwszy, SIO to otulacz, który posiada wkład przypinany za pomocą nap, dzięki czemu, tak jak w kieszonce, wkład nie ulega przesunięciu. Ten drugi, AIO, to pielucha, w której części zewnętrzna (nieprzemakalna) i wewnętrzna (chłonna) zszyte są ze sobą na stałe, tak więc gdy maluch zrobi siku, zmuszeni jesteśmy zmienić całą pieluchę.

Jakie pieluchy wielorazowe będą zatem dla nas najlepsze? Aby dokonać wyboru, warto wziąć pod uwagę kilka czynników.

  1. Rozmiar

Pieluszki wielorazowe sprzedawane są wielu rozmiarach lub w dwóch rozmiarach: dla noworodków oraz w rozmiarze uniwersalnym, którego wielkość jest regulowana. Niektórzy rodzice decydują się więc na używanie pieluszek jednorazowych dopiero po kilku miesiącach, gdy dziecko już trochę podrośnie, ponieważ rozmiar noworodkowy służy na krótko, zaś rozmiar uniwersalny może okazać się za duży dla dziecka, które waży mniej niż 3 kg.

 

  1. Częstość prania i szybkość schnięcia

Pieluszki AIO schną najdłużej i w porównaniu z innymi rodzajami pieluszek wyjdą Cię drożej jeśli nie masz suszarki, ponieważ ze względu na dłuższy czas schnięcia, będziesz musiała zaopatrzyć się w wiele sztuk. Najszybciej schnie z kolei otulacz i zwykle jest to też najtańsza opcja. Jeśli chodzi o kieszonkę, to tak jak w przypadku AIO, musisz prać jej obie części, z tym, że robi się to osobno (należy wyjąć wkład z kieszonki). Wkład suszy się dłużej niż część zewnętrzna i ze względu na to powinnaś kupić więcej wkładów niż kieszonek.

  1. Materiał i rodzaj zapięcia

Jeśli kupujesz pieluszki w sklepie internetowym, zwróć uwagę czy zamieszczono informację o materiale, z jakiego wykonana jest pieluszka. Jeśli nie ma tej informacji, warto odwiedzić sklep stacjonarny, aby móc sprawdzić materiał w dotyku. Jednym z najlepszych materiałów jest bambus, ponieważ nie drażni on wrażliwej skóry noworodka. Poza tym, zastanów się, jakie zapięcie będzie dla Ciebie lepsze: na napy czy na rzepy. Rzepy zapinają się nieco szybciej, ale są opcją mniej wygodną, jeśli chodzi o pranie (mogą przywierać do innych rzeczy). Dzieci starsze łatwiej rozpinają sobie również rzepy.

  1. Prostota użytkowania

Najprostsze i najszybsze w użyciu są pieluszki AIO, zakładamy i zdejmujemy je w taki sam sposób jak pieluszki jednorazowe. Ten rodzaj pieluszek wielorazowych będzie więc najlepszym wyborem na podróż, jeśli zdarza wam się zostawiać dziecko z osobami nieprzyzwyczajonymi do zmiany pieluszek wielorazowych lub w żłobku. Kieszonka y SIO również są dosyć proste w użyciu. Gdy wsuniemy już wkład, przypominają pieluszkę jednorazową. Z kolei otulacz może być opcją niewygodną dla dzieci starszych i tych, które są bardzo ruchliwe, ponieważ zakłada się go w dwóch etapach: najpierw wkład, a następnie część zewnętrzną.

Różnorodność pieluszek wielorazowych dostępnych na rynku może przytłaczać, mamy jednak nadzieję, że dzięki naszemu artykułowi wybór będzie choć trochę łatwiejszy.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *