Kask rowerowy – jak wybierać?

dziewczynka w kasku

Jazda na rowerze to jedno z najbardziej popularnych hobby. Dziecko na rowerze czuje się jak dorosły i niezależny człowiek, wtedy na pewno jest szczęśliwe. Jednak czasem może to być niebezpieczne, dlatego muszą być dotrzymane pewne środki ostrożności.

Pierwsze to dobrze dopasowany rower, na odpowiedni wiek dziecka, nigdy na wyrost.

Drugie to kask. Jemu poświęcimy dzisiaj więcej uwagi.

Kask jest potrzebny ze względów bezpieczeństwa. Nieoczekiwany upadek z roweru może zdarzyć się w każdej chwili i doprowadzić do poważnego uszkodzenia mózgu. Jeśli zranienie będzie na rękach czy nogach, to nie tak straszne, bo blizny wkrótce znikną bez śladu, a głowa to poważna sprawa. Dobra wiadomość jest taka, że ​​dobrze dopasowany kask rowerowy zmniejsza ryzyko uszkodzenia głowy. Kask dziecięcy powinien pasować do aktualnego rozmiaru, a nie na wyrost. Trzeba śledzić, żeby nie był on ani za duży, ani za mały. Dobrze dobrany kask zapewnia najwyższy poziom ochrony głowy i powinien być zawsze noszony z paskiem pod brodą.

Wybierając kask dziecięcy trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na wygodę kasku rowerowego na głowie dziecka. Należy pamiętać, że nie powinien on się ani poruszać, ani bujać, gdy dziecko potrząsa głową. Upewnij się, że kask nie zasłania oczu i nie przeszkadza. Kask nie powinien szczelnie zakrywać uszu, dziecko w kasku powinno dobrze słyszeć. Rodzice powinni natychmiast wymienić kask, jeśli jest uszkodzony, i stale sprawdzać dopasowanie kasku, gdy dziecko rośnie.

Noszenie kasku zapobiega takim urazom: stłuczenie tkanek miękkich, rany powierzchowne, otarcia. Ale też chroni przed poważniejszymi obrażeniami: wstrząsem mózgu, urazem mózgu, uszkodzeniem kości czaszki, przy dużej prędkości albo poważnych zderzeniach z przeszkodami. Wstrząs mózgu to wynik urazu głowy, najczęstszymi objawami są bóle głowy, utrata przytomności, zaburzenie równowagi i wymiotowanie. W takim wypadku dziecko musi przebywać kilka dni w szpitalu pod nadzorem lekarzy.

Reasumując, wszyscy: dzieci i dorośli powinni nosić kask podczas jazdy na rowerze.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *