Mata edukacyjna pomaga dziecku poznawać otaczający go świat podczas zabawy oraz rozwija wyobraźnię. Jest to taki plac zabaw przeznaczony do rozwijania koordynacji ruchów, orientacji przestrzennej oraz zdolności twórczych dziecka. Mata edukacyjna odgrywa bardzo ważną rolę w tak młodym wieku dziecka. Przy jej pomocy jednocześnie rozwija się percepcja wzrokowa i dotykowa: oko i ręka dziecka w grze działają wspólnie (koordynacja sensomotoryczna). Jeśli na macie widoczne są litery i cyfry, pomoże to dziecku w zrozumieniu, jak czytać i liczyć.
Przy wyborze maty edukacyjne warto pamiętać, że
-
mata rozwojowa powinna być przede wszystkim bezpieczna. Powinno być jak najwięcej zabawek, aby zainteresowanie dziecka trwało dłużej.
-
mata może mieć dowolny kształt, w tym złożony – na przykład w postaci motyli, ryb, zwierząt.
-
dla rozwoju percepcji wzrokowej należy wybierać jasne maty w różnych kolorach z dużą ilością rysunków zwierząt, roślin, postaci z kreskówek. Rysunki na macie nie powinny być jednak agresywne, aby nie uszkodzić psychiki dziecka i wyeliminować ewentualne negatywne skutki na wzrok.
-
wymiary maty edukacyjnej należy dobrać biorąc pod uwagę dostępną przestrzeń. Maty umieszcza się na sofie, łóżku lub podłodze, ważne, żeby to była równa przestrzeń, aby dziecko nie upadło. Jeśli podłoga jest zimna, mata powinna być jak najgrubsza.
W pierwszych miesiącach życia korzystnie jest się rozwijać i uczyć z matą edukacyjną. Można ją kupić dla dzieci w wieku od dwóch miesięcy – wcześniej dziecko po prostu nie będzie nią zainteresowane.
Taka mata pozwoli maluchowi nauczyć się skupiać wzrok, sięgać po zabawki, rozróżniać odcienie i faktury. Stanie się również bezpieczną przestrzenią do zabawy i pozwoli mamie znaleźć czas dla siebie.