Odpowiednie obuwie dla dziecka – jak wybrać?

buty dziecięce

Wybór pierwszych butów dla dziecka może być kłopotliwy. Dlatego w tym wpisie przychodzimy Ci z pomocą i przedstawiamy, na co zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiednie obuwie, czyli takie, w którym stopa malucha będzie prawidłowo pracowała.

Jeśli Twoje dziecko potrafi już stawiać pierwsze kroki i w czasie spacerów chce wychodzić z wózka, z pewnością niedługo stwierdzisz, że nadszedł czas, aby kupić mu pierwsze buciki. Jak je wybrać? Na co zwrócić uwagę? Czy powinny być one sztywne czy raczej miękkie? Na rzepy czy sznurowane? Przeczytaj poniższe wskazówki, a z pewnością w sklepie oszczędzisz sporo czasu.

Jak powinno zatem wyglądać obuwie dobre dla stopy dziecka? Przejdźmy do konkretów.

PODESZWA

Podeszwa powinna mieć odpowiednią twardość, tzn. nie powinna być ani zbyt miękka ani zbyt twarda. Najlepsza będzie podeszwa sprężysta, czyli taka, która ugina się. Gdy chwycimy za dwa krańce bucika, powinien ugiąć się on w około jednej trzeciej długości, licząc od strony palców. Innymi słowy, część podeszwy znajdująca się pod zapiętkiem powinna być sztywniejsza niż część podeszwy znajdująca się bliżej palców.

ZAPIĘTEK

Zapiętek powinien dawać możliwość wykonywania swobodnych ruchów, przez co powinien być odpowiednio elastyczny, nie nazbyt sztywny. Dzięki temu, stopa dziecka będzie pracowała.

WIĄZANIE

obuwie

Pierwsze buciki dziecka mogą mieć sznurówki lub rzepy. I jedne, i drugie mają swoje zalety. Sznurówki zapewniają lepszą stabilizację stopy, a rzepy dają większą wygodę, ponieważ szybciej się zapinają. Jeśli decydujesz się na te drugie, zwróć uwagę, czy stabilizacja stopy jest wystarczająca, tzn. czy but odpowiednio trzyma kostkę i śródstopie. Z pewnością tak będzie się działo, jeśli but posiada przynajmniej dwa rzepy.

MATERIAŁ

obuwie dziecięce

But powinien być wykonany z miękkiego materiału, aby nie uwierał dziecka i dopasowywał się do stopy. Również cholewka powinna być miękka i sięgająca maksymalnie do kostki.

ROZMIAR

Buty powinny mieć zapas około 5-10 mm. Wybierając się do sklepu, warto wziąć ze sobą obrys obciążonej stopy dziecka, aby mieć pewność, że nie kupimy za małych lub za dużych bucików. Taki obrys porównujemy następnie w sklepie z wkładką buta. Nie należy wybierać butów, gdy dziecko siedzi na naszych kolanach, ponieważ stopa jest wówczas odciążona.

Mamy nadzieję, że powyższe rady pomogą Ci w podjęciu trafnej decyzji co do zakupu najwygodniejszych i najbardziej odpowiednich dla Twojego dziecka bucików.

Zobaczcie propozycje różnych sklepów na zimę:

A także koniecznie sprawdźcie modele butów lżejszych:

 

 

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *