Rower dziecięcy – jak wybrać?

Jazda na rowerze to jedna z podstawowych umiejętności każdego dziecka. Uczy harmonijnej koordynacji ruchów oraz płynnej motoryki. Nie bez znaczenia jest również ogólne polepszenie sprawności fizycznej malucha. Perspektywa rodzinnych wycieczek rowerowych to tylko miły dodatek.

Rowerek biegowy – pierwszy pojazd dziecka

Ten pojazd dedykowany jest dzieciom właściwie już od drugiego roku życia. Możesz się na niego zdecydować wtedy, gdy maluch już stabilnie chodzi i biega. Budowa takiego rowerka może wprawić w osłupienie. Mimo, że są tam kierownica, siodełko i dwa kółka, to jednak brak kluczowego mechanizmu jakim są pedały.

rowerek biegowy

Rowerek biegowy to najlepszy start dla dziecka na drodze do nauki jazdy na zwykłym rowerze. Przy wyborze zwróć uwagę na tego wagę oraz jakość wykonania. Postaw na lżejsze modele, które nie sprawią problemu Twojemu dziecku. I będą łatwiejsze w transporcie, gdy w połowie spaceru maluch stwierdzi, że nie chce już jeździć na rowerku.

biegus

Rower skrojony na miarę dziecka

Mniej więcej w wieku 4 lat można już zainteresować się zakupem normalnego roweru. O tym, czy mają być do niego dołączone boczne kółeczka, musisz zadecydować Ty jako rodzic. Wyczujesz, jak dziecko czuje się bez i z asekuracją. Jeżeli nie potrzebne będą boczne wspomagacze, z pewnością przyda się specjalny pałąk montowany w okolicach siodełka roweru. Przydaje się przy nauce samodzielnej jazdy.

rowerek z bocznymi kołami

Mimo tego, że dzieci szybko rosną, nie zaleca się zakupu roweru „na zapas”. Jeżeli maluch ma poczuć się pewnie i stabilnie, a tym samym szybko opanować jazdę na rowerze, zadbaj o jego maksymalny komfort. Niech zarówno kółka jak i rama będą w sam raz. Jeżeli nie chcesz kupować nowych rowerów, poszukaj używanych na lokalnych portalach z ogłoszeniami. Czasem można tam znaleźć prawdziwe perełki!

z bocznymi kołami

Bezpieczeństwo na pierwszym planie

Bez względu na to, czy dziecko wsiada na rowerek biegowy, czy też już na swój pierwszy dojrzały rower, musisz zadbać o jego bezpieczną jazdę. Dlatego też kask na głowę to podstawa i na tym nie warto oszczędzać. Raz zakupiony, dzięki odpowiedniej regulacji, będzie służył długie lata. Warto również rozmawiać z dzieckiem o podstawowych zasadach ruchu drogowego, aby wiedziało jak zachować się na drodze.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *