Negatywne uczucie, które jest reakcją organizmu na różnego rodzaju sytuacje, które budzą w nas strach, niepewność, obawy nazywamy stresem. To odczucie towarzyszy nam od zawsze i trzeba sobie jakoś z tym radzić. Problemy w pracy, szkole, związku można je uważać za zupełnie normalne, które każdemu się przytrafiają, ale to nie znaczy, że te problemy są nieszkodliwe dla układu nerwowego. Stres wpływa nie tylko na zdrowie emocjonalne i psychiczne, ale także na kondycję fizyczną. Naukowcy odkryli, że zabawki antystresowe mogą pomóc w uniknięciu negatywnych skutków stresu i depresji.
Dla tego też kilka lat temu tak bardzo popularnym był spinner, którego zadaniem było leczenie lęków i kojenie nerwów. Spoglądanie za tym, jak zabawka kręci się wokół własnej osi i samo kręcenie uspokajało i pozwalało na chwilę zapomnieć o problemach.
Teraz dużą popularnością cieszą się nowe zabawki antystresowe, są nimi pop-it, simple-dimple i squish. Te kolorowe zabawki szybko znalazły się w rękach nie tylko dzieci, a i dorosłych.
Zaprezentowane malutkie pochłaniacze czasu są naprawdę bardzo przydatne i przebrnięcie przez stres to nie jedyny ich atut. Oto jeszcze kilka korzyści:
-
Dobry humor. Oczywiście obciążenie pracą nie zmniejszy się, gdy pobawisz się zabawkami antystresowymi, jednak pomoże to Twojemu mózgowi lepiej się skoncentrować, a Twojemu ciału trochę odpocząć. Te dwa czynniki mogą znacznie poprawić Twój nastrój.
-
Zdrowy sen. Kiedy jesteśmy zestresowani, zwykle nie możemy zasnąć, a różnorodne kulki antystresowe pomogą Ci się zrelaksować i zasnąć.
-
Zdrowe serce. Naukowcy z Harvard Medical School odkryli, że stres może prowadzić do chorób serca. Aktywność fizyczna, taka jak wyciskanie odprężającej piłki, pomaga naszemu umysłowi i ciału zrelaksować się, a tym samym poprawia zdrowie serca.
-
Dobra pamięć. W 2013 roku studenci otrzymali listę słów do zapamiętania, ściskając małą różową kulkę. Ściskając prawą ręką, aktywowali lewą część mózgu i doskonale zdali test sprawdzający ich pamięć.