Jedną z najczęstszych przypadłości w okresie ciąży, prócz cukrzycy ciążowej jest anemia. Stan ten jest bardzo niebezpieczny zarówno dla przyszłej mamy jak i dziecka. Co robić, aby ją kontrolować? Są na to sprawdzone sposoby!
Objawy anemii
Dobra wiadomość jest taka, że anemia w ciąży nie jest schorzeniem poważnym. Jeżeli ciężarna jest pod stałą opieką lekarską oraz spełnia zalecenia, może być całkowicie zażegnana. Z medycznego punktu widzenia to naturalna reakcja organizmu na rozwijający się płód. Jedną z charakterystycznych oznak jest spadek poziomu czerwonych krwinek oraz hemoglobiny. Konsekwencją tego jest zbyt mały poziom żelaza i witamin. Na szczęście te można w prosty sposób uzupełnić.
Zdrowa dieta to podstawa
Mimo że moda na zdrowe odżywianie rozwija się w pełni, część z nas wciąż uparcie tkwi przy produktach wysoko przetworzonych. Z anemią, prócz leczenia farmakologicznego, można rozprawić się z pomocą zdrowych nawyków żywieniowych. Dlatego też, jeżeli masz anemię, wprowadź do swojej diety produkty z dużą zawartością żelaza oraz witaminy B12. Ogromną rolę odgrywa tu również duża dawka witaminy C.
Prócz tego, jedz wołowinę, cielęcinę oraz ryby i podroby. Nie zapominaj również o zielonych warzywach takich jak brokuły, szpinak, ogórek i sałata. Mile widziane na talerzu będą również rośliny strączkowe, suszone owoce oraz gorzka czekolada. Możesz również posiłkować się różnego rodzaju naparami ziołowymi z pokrzywą. Jednak do ziołoterapii podejdź w sposób ostrożny, bo w naturalnych produktach drzemie niezwykła siła. Skonsultuj się więc z lekarzem prowadzącym w kwestii tego, jakich ziół możesz używać.
Kiedy do szpitala?
Jeżeli przyszła mama ma stwierdzoną anemię, nie wolno bagatelizować tego stanu. Z pewnością będzie miała częstsze badania krwi, tak aby na bieżąco sprawdzać stan organizmu i maluszka. Gdy jednak dochodzi do chwilowej utraty przytomności, omdlenia lub też dużych wahań ciśnienia, wizyta w szpitalu to konieczność. Nie wahaj się więc zadzwonić po pogotowie!