Co wolno a czego nie wolno w ciąży? Jaką aktywność fizyczną wybrać?

Sport, jeśli uprawiany z głową, może mieć zbawienny wpływ na zdrowie. Co wolno jednak w ciąży a czego nie? Może zastanawiasz się, czy możesz nadal biegać i ćwiczyć brzuch lub chcesz zacząć uprawiać jakiś nowy sport, aby Twoje dziecko jak najlepiej się rozwijało. W tym artykule przedstawiamy aktywności fizyczne odpowiednie dla kobiet w ciąży i rozwiewamy Twoje wątpliwości.

Jakie sporty będą odpowiednie w ciąży, nawet jeśli do tej pory nieszczególnie lubiłaś sport? Poniżej nasze propozycje:

  1. Spacerowanie

Spacerowanie w ciąży daje wiele korzyści zdrowotnych i jest to aktywność, którą można uprawiać od samego początku ciąży aż do ostatnich dni przed porodem. Co więcej, jest zalecane, ponieważ sprzyja porodom naturalnym. Chodząc, zapobiegamy problemom z krążeniem, opuchliźnie nóg i stóp, zatwardzeniu, hemoroidom. Poza tym, spacery w ciąży pomagają kontrolować wzrost wagi bez obciążania organizmu, ponieważ jest to ćwiczenie aerobowe o niskiej intensywności.

spacer

  1. Jazda na rowerze

Jazda na rowerze to aktywność, która relaksuje, ujędrnia ciało, pozwala uniknąć nadmiernego przybrania na wadze i poprawia krążenie. Zwykle poleca się ją ciężarnym do piątego lub szóstego miesiąca ciąży. Po tym czasie, brzuch ciężarnej może wpłynąć na utratę równowagi, więc lepiej jest poszukać innej, mniej niebezpiecznej aktywności. Dobrą opcją może być jednak rower statyczny.

rower damski

  1. Joga

Ćwiczenia z jogi poprawiają postawę ciała i pomagają w zapobieganiu bólom kręgosłupa oraz takich dolegliwości jak hemoroidy. Ponadto, joga przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia, napięcia nerwowego i zapewnia dziecku lepsze dotlenienie. Dodatkowo, joga głęboko relaksuje i podczas sesji matka jest zwykle bardzo świadoma swojego ciała i obecności w brzuchu dziecka, dzięki czemu wzmacniana jest więź z dzieckiem jeszcze zanim się ono urodzi.

joga w ciąży

  1. Ćwiczenia w wodzie

Ćwiczenia w wodzie są idealne podczas ciąży, ponieważ środowisko wodne powoduje, że ciała w nim zanurzone mają o wiele mniejszą wagę fizyczną, dzięki czemu ryzyko kontuzji jest również mniejsze. Pływanie czy aqua aerobic (gimnastyka w basenie) polepszają muskulaturę, wydolność krążeniową i oddechową oraz zmniejszają bóle w dolnym odcinku kręgosłupa. A do tego relaksują!

kobieta w basenie

  1. Pilates

Ćwiczenia Pilates również są bardzo pomocne w utrzymaniu dobrej kondycji i samopoczucia w ciąży i oferują podobne korzyści jak joga. Należy tylko unikać pozycji, w których możemy stracić równowagę i takich, które uciskają brzuch.

pilates w ciąży

 

  1. Rozciąganie

Rozciąganie to wspaniała aktywność, która może dopełnić plan treningowy, niezależnie od tego jaki inny sport uprawiasz. Zapewni Ci większą giętkość ciała, zrelaksuje, wzmocni stawy. Ćwiczenia rozciągające w połączeniu z ćwiczeniami na nogi, ramiona, brzuch (w pierwszym trymestrze ciąży można wykonywać brzuszki), mięśni Kegla dają niesamowity efekt.

rozciąganie w ciąży

Sporty wysokiego ryzyka i niewskazane

Oczywiście istnieją pewne aktywności, które nie są rekomendowane w okresie ciąży ze względu na przykład na ryzyko upadku lub duży stopień wycieńczenia organizmu, do którego mogą doprowadzić. Są to m. in.:

-nurkowanie

-jazda konna

-łyżwiarstwo

-wspinaczka górska

-sporty walki

-narciarstwo

-piłka nożna

-hokej

-surfowanie na desce

-rugby

-wyścigi samochodowe

-podnoszenie ciężarów.

Indywidualne podejście

Kobieta w ciąży może uprawiać mnóstwo sportów bez żadnych przeciwskazań, jednak każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia, zależnie od przebiegu ciąży i dotychczasowego doświadczenia w sporcie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy dany sport jest dla Ciebie wskazany w okresie ciąży, skonsultuj się z lekarzem. Nie zaleca się podejmowania zupełnie nowych aktywności o dużej intensywności, jeśli do tej pory ich nie praktykowałaś. Jeśli natomiast uprawiałaś np. bieganie czy ćwiczyłaś taniec to możesz nadal to robić, szczególnie w pierwszym trymestrze, zachowując lub zmniejszając nieco intensywność ćwiczeń.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *