Objawy porodu – to nie tak jak w filmie!

po porodzie

Poród na filmach zwykle zaczyna się w niespodziewanym momencie: nagłe odejście wód, kobieta jedzie w panice do szpitala taksówką, a mąż najczęściej pojawia się na sali porodowej w ostatniej chwili. Takie sceny na pewno widziałaś w kinie, jednak chociaż rzeczywistość może płatać nam figle, zazwyczaj poród wygląda inaczej: kobieta zauważa u siebie objawy i jedzie na spokojnie do szpitala. W artykule tym przedstawiamy najczęstsze objawy porodu.

Poród często jest wywoływany lub umawiany

Jeżeli odkryłaś, że jesteś w ciąży, lekarz na pierwszej wizycie spyta Cię o datę ostatniej miesiączki i na jej podstawie wyliczy przewidywany termin porodu. Oczywiście poród może mieć miejsce trochę wcześniej lub później, standardowo ciąża trwa jednak 40 tygodni +/- 2 tygodnie. Gdy do 41-42 tygodnia ciąży dziecko nie przychodzi na świat, poród jest wywoływany (nazywa się to indukcją porodu), najczęściej przez podanie hormonów takich jak prostaglandyny i oksytocyna. Dzieje się tak u około 25% kobiet. Również wiele kobiet decyduje się na cesarskie cięcie, umawiając poród (w Polsce aż 37%). Wykonując proste obliczenie, widzimy, że poród siłami natury w sposób naturalny i nieindukowany dotyczy ok. 38% kobiet.

Niektóre z pierwszych objawów porodu są niejednoznaczne i łatwo je błędnie zinterpretować. Czy skurcze, które odczuwasz to skurcze przepowiadające czy już bóle porodowe? Czy wydzielina, którą zaobserwowałaś to czop śluzowy i czy oznacza to, że masz już jechać do szpitala? Czy odrobina płynu, który odpłynął to znak, że zaczynają odchodzić wody czy to mocz, który popuściłaś, bo dziecko wywiera nacisk na Twój pęcherz moczowy? Jeśli chodzi o poród, nie możesz być niczego pewna na sto procent. Dlatego, aby Ci pomóc, poniżej przedstawiamy typowe objawy, które mogą być znakiem, że zaczynasz rodzić.

Objawy świadczące o tym, że poród zacznie się w ciągu kilku dni

Gdy wydaje Ci się, że Twój brzuch nie może już więcej urosnąć i że nie wstaniesz z sofy bez pomocy, mogą pojawić się niektóre z symptomów świadczących o tym, że rozwiązanie jest coraz bliżej. Powinnaś wiedzieć, że objawy te nie pojawiają się w żadnej określonej kolejności i wiele z nich może wystąpić w tym samym dniu lub może być między nimi kilka dni różnicy. Co może być sygnałem, że za kilka dni zacznie się poród?

 • Zwiększenie ilości wydzieliny pochwowej, która może przybrać kolor jasnobrązowy do różowego

 • Odczucie, że dziecko obniżyło się w jamie brzusznej. Ciężar ciała dziecka nie naciska już na przeponę, dzięki czemu może być Ci łatwiej oddychać

 • Skurcze Braxtona Hicksa, które mogą występować już od 36. tygodnia ciąży, odczuwane są jako dyskomfort lub napięcie podbrzusza, są nieregularne i przygotowują macicę do porodu

 • Niewielka utrata wagi

 • Tępy ból w dolnej części pleców, który pojawia się i znika

 • Luźne stolce

 • Uczucie niepokoju lub wzrostu energii

 • Większe niż zwykle uczucie zmęczenia

 • Rozwieranie się szyjki macicy

Zaczęło się!”, czyli objawy porodu

 • odejście wód płodowych

Być może miałaś koszmary, w których Twój poród zaczynał się niespodziewanie w windzie lub w kinie. Jak zapewnia portal Parents.com, jedynie ułamek kobiet doświadcza odejścia wód płodowych zanim zaczynają się skurcze. I nawet jeśli wody odejdą, jest bardzo prawdopodobne, że nie będzie to ogromny strumień, ponieważ główka dziecka zwykle nie pozwala na odejście dużej ilości płynu. Gdy pęcherz płodowy pęka, oznacza to, że poród jest tuż za rogiem. 80% kobiet zaczyna rodzić w ciągu 12 godzin od pęknięcia pęcherza. Jeśli tak się nie dzieje, najbardziej prawdopodobne jest, że poród będzie indukowany, ponieważ po pęknięciu pęcherza płodowego ryzyko infekcji wzrasta.

 • odejście czopa śluzowego

Podczas ciąży szyjka macicy jest zatkana śluzem. W ten sposób, przyroda chroni Twoje dziecko przed infekcjami. Jednak w miarę jak postępuje poród, szyjka macicy się rozszerza i mięknie, przygotowując się na poród, skutkiem czego jest odklejenie się tzw. czopa przypominającego korek. Śluz ten może wystąpić w ilości równej nawet łyżeczce i może towarzyszyć mu niewielka ilość krwi.

 • regularne i częste skurcze

Gdy zaczyna się poród, skurcze są najpierw lekkie i nieregularne i z czasem stają się regularne i coraz bardziej bolesne. Zwykle w czasie skurczu nie odczuwa się ruchów dziecka.

 • ból pleców

Wiele ciężarnych cierpi na bóle pleców wiele miesięcy przed porodem. Jednakże, kiedy ból staje się nadzwyczaj silny, może być to sygnał, że zaczyna się poród w położeniu potylicowym tylnym, czyli że dziecko ułożone jest plecami do Twoich pleców. Poród taki jest zwykle znacznie bardziej bolesny i długotrwały. Zwykle dziecko schodzi poprzez kanał rodny zwrócone twarzą do kręgosłupa matki, jednak w niektórych przypadkach obniża się w kanale uderzając czaszką o kręgosłup matki, czego skutkiem jest stały ból, który może promieniować w kierunku brzucha, ale koncentruje się głównie w plecach.

Kiedy powinnaś udać się do szpitala

Pierwsza faza porodu to zazwyczaj długi proces mogący trwać nawet ponad dzień, może również rozpocząć się i zatrzymać. Mierz swoje skurcze od początku jednego skurczu do początku kolejnego (nie do końca). Kiedy skurcze będą regularne i silne oraz zaczną występować co 4-5 minut, zadzwoń do swojej położnej (za silny skurcz uważa się taki, podczas którego występowania nie możesz mówić). Jedynie badanie palpitacyjne pochwy może wskazać, czy osiągnęłaś już rozwarcie 4 cm. Jeśli tak się stało, gratulacje! Zaczęłaś rodzić.

Poza tym, musisz wiedzieć, że są pewne objawy, w przypadku których powinnaś natychmiast skontaktować się ze swoim lekarzem lub udać się do szpitala. Są to:

 • odejście wód płodowych

 • obfite krwawienie z pochwy

 • brak ruchów dziecka

 • opuchlizna twarzy i rąk

 • nieostre widzenie

 • silne bóle głowy

 • zawroty głowy

 • intensywny ból żołądka/brzucha

 • nagłe przybranie na wadze (ponad 5 kg w ciągu tygodnia).

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *