Ćwiczenia oddechowe w ciąży – przyglądamy im się!

kobieta w ciąży

Ćwiczenia oddechowe, których nauczą Cię zajęciach w szkole rodzenia lub które możesz poznać samodzielnie, czytając już teraz ten artykuł, przyjdą Ci z pomocą w czasie porodu.

Istnieje kilka rodzajów oddychania i można praktykować je w domu. Każdy etap porodu odpowiada innemu rodzajowi oddychania: oddychanie przeponowe podczas dylatacji, oddychanie przeponowe przyspieszone gdy zaczną się najsilniejsze skurcze i oddychanie piersiowe w fazie parcia.

Ćwiczenie na oddychanie przeponowe (oddychanie torem brzusznym)

Najpierw, nabierz powietrze nosem i zaobserwuj, jak wypełniają się nim Twoje płuca w miarę jak powoli unosi się Twój brzuch. Następnie, stopniowo wypuszczaj powietrze, jednocześnie napinając przeponę. Powtórz 15 razy.

Oddychaj w taki sposób w fazie rozwierania.

kobieta w ciąży na łóżku

Ćwiczenia na oddychanie piersiowe

  1. Wykonaj trzy głębokie wdechy klatką piersiową. Zanim wypuścisz powietrze, napnij mięśnie brzucha i rozluźnij dolną część miednicy. Gdy już nie dasz rady utrzymać dłużej oddychania, wypuść powietrze, rozluźniając brzuch. Powtórz 10 razy.

Ćwiczenie to możesz wykonać w leżeniu lub siedząc i korzysta się z niego przy rozwarciu do 8 cm oraz w drugiej fazie porodu, czyli w fazie wypychania dziecka. W ostatniej fazie ciąży wykonuj to ćwiczenie z dużą ostrożnością, aby nie doszło do wywołania akcji porodowej.

  1. Wykonaj wdech, wprowadzając powietrze do dolnej części żeber i próbując zwiększyć ich obwód bez wprowadzania powietrza do brzucha. Aby lepiej kontrolować wprowadzanie powietrza w ten sposób, możesz przepleść wstążkę na wysokości żeber i chwytając jej końce lekko zacisnąć wiązanie. Dzięki temu, będziesz wiedziała, dokąd wprowadzać powietrze. Powtórz 10 razy.

Ćwiczenie na oddychanie przyspieszone przeponą

Oddychaj szybko i w sposób przerywany, aby górna część klatki piersiowej unosiła się i opadała.

Ten rodzaj oddychania jest pomocny w fazie rozwierania i zapobiega styczności dna macicy z przeponą. Służy także do kontrolowania potrzeby pchania kiedy jeszcze nie nadszedł właściwy moment.

Ćwiczenie na oddychanie „dmuchanie świeczek”

Wykonuj wolne wdechy nosem, kierując powietrze do przepony. Zatrzymuj powietrze na kilka sekund i wypuszczaj je dmuchając, jakbyś chciała zdmuchnąć świeczki. Wykonaj to ćwiczenie 15 razy, wyobrażając sobie świecę w coraz to większej odległości od Twoich ust.

Ten rodzaj oddychania można stosować w fazie najsilniejszych skurczów, przy rozwarciu około 8-10 cm, przeplatając je z oddechem pogłębionym.

Dodatkowo, w przygotowaniu do porodu, mogą pomóc Ci ćwiczenia z jogi i Pilatesu. Dzięki nim lepiej poznasz swoje ciało i skontrolujesz oddech. Pamiętaj, że lepsze przygotowanie, którego jednym z elementów są ćwiczenia oddechowe, to większy spokój, gdy nadejdzie czas porodu.

Czytaj podobne:  Zgaga w ciąży – jak sobie z nią radzić?

Może Ci się również spodobać

O autorze: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *