Skurcze porodowe jak zrozumieć, że to one i kiedy jechać do porodówki?

Oczekiwanie na poród dla wielu kobiet to nie tylko radość z narodzin dziecka, ale także strach. Kobiety w ciąży boją się wszystkiego: w tym tego, że nie odróżnią skurczów przepowiadających i nie zdążą dotrzeć do izby porodowej na czas.

W czasie skurczów porodowych szyjka macicy otwiera się, aby przenieść dziecko przez kanał rodny. Mogą być fałszywe i prawdziwe: prawdziwe skurcze trwają średnio 12 godzin u tych, którzy rodzą po raz pierwszy i 3-4 godziny u tych, które rodzą po raz drugi i kolejny.

Prawdziwe skurcze mają kilka właściwych cech:

  • regularność i częstotliwość;
  • stopniowy wzrost;
  • zawsze jest dokładny odstęp w czasie między skurczami

W przeciwieństwie do fałszywych skurczów, prawdziwe są regularne. Macica zaczyna tonować raz na 15 minut, a po pewnym czasie – raz na 7-10 minut. Skurcze stopniowo stają się częstsze, dłuższe i silniejsze. I już pojawiają się co 5 minut, potem 3 i wreszcie co 2 minuty.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez carebits (@carebits_ktg)

Prawdziwe skurcze przepowiadające są co 2 minuty 40 sekund. Jeśli w ciągu godziny lub dwóch skurcze się nasilają, zaczynają się bóle w podbrzuszu lub w dolnej części pleców i rozprzestrzeniają się na brzuch – najprawdopodobniej są to prawdziwe skurcze porodowe.

Jeśli w ciągu godziny czy dwóch nastąpi wzrost i nasilenie bólu, jego intensywność wzrośnie, gdy regularność częstotliwości skurczów można prześledzić, można udać się do porodówki. Kobieta może się pomylić i to nie będą skurcze porodowe, ale lepiej przybyć i upewnić się. Jeśli płyn owodniowy wycieknie, można powoli się spakować i udać się do szpitala. Ponieważ zwykle po tym zaczyna się poród.

Co najważniejsze, kobieta nie powinna panikować. Utajona faza porodu może trwać 8-10 godzin do pełnego rozwarcia szyjki macicy. W trakcie porodu szyjka macicy u kobiet rodzących po raz pierwszy otwiera się około 1 cm na godzinę, musi otworzyć się do 10 cm, czyli kobieta ma około 10 godzin do czasu porodu.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *