Połóg po porodzie naturalnym a ten po CC

po porodzie

Połóg, czyli okres 6-10 tygodni po porodzie, wygląda nieco inaczej w przypadku cesarki, a inaczej w przypadku porodu siłami natury. Czego możesz się spodziewać w połogu po porodzie naturalnym, a czego po CC? Poniżej zestawiliśmy różnice i podobieństwa między połogami po tych dwóch rodzajach porodu, abyś była gotowa na każdą możliwość.

Po dziewięciu miesiącach wyczekiwania na dziecko i pamiętnym doświadczeniu jakim jest poród, na kobietę spada deszcz nieznanych dotąd emocji. Tuż po porodzie matki odczuwają zazwyczaj szczęście i euforię, mogąc w końcu trzymać w ramionach ukochane dziecko, jednak wysiłek fizyczny, które odbyły rodząc powoduje też olbrzymie zmęczenie. Niekiedy zmęczenie to intensyfikuje się dodatkowo z powodu anemii, do której może dojść jeśli kobieta straciła dużo krwi. W każdym razie, teraz jej ciało potrzebuje czasu, aby odzyskać siły i stopniowo wrócić do normalności. Ten okres regeneracji nazywany jest połogiem. Trwa on zwykle około 6 do 10 tygodni i jest to czas niezbędny do tego, aby organizm odzyskał równowagę.

Podobieństwa między połogiem po porodzie naturalnym i tym po CC

  1. Zarówno po porodzie naturalnym, jak i tym z CC macica zaczyna się obkurczać, aby wrócić do swoich wcześniejszych rozmiarów. Objawia się to występowaniem w czasie ok. 3-4 tygodni wydzielin z pochwy, tzw. odchodów połogowych. Początkowo są one krwiste, czerwone, różowe i stopniowo stają się brązowe. Możliwe jest też, że wydzieliny te będą zawierać skrzepy krwi.

  2. Możesz mieć problemy z zaparciami. Stosuj odpowiednią dietę, bogatą w błonnik, pij dużo wody i w miarę możliwości praktykuj lekkie formy aktywności fizycznej, np. wychodź na spacery. Jest to naturalny sposób na zwiększenie częstości wypróżnień.

  3. Zarówno po cesarce, jak i po porodzie naturalnym, w połogu może wystąpić problem anemii. Ponownie, ważne jest zadbanie o prawidłową, zbilansowaną dietę i zwiększenie spożycia produktów bogatych w żelazo.

  4. Okres wróci po 7-9 tygodniach, jeśli nie karmisz piersią lub po co najmniej 16 tygodniach, jeśli to robisz, ponieważ laktacja wpływa na funkcjonowanie jajników.

  5. W połogu możesz spodziewać się zmęczenia, nagłych zmian humoru i wątpliwości czy będziesz dobrą matką, około 20% kobiet w połogu dotyka depresja. Skorzystaj z pomocy psychologicznej, jeśli miewasz stany lękowe, odczuwasz traumę po porodzie, masz zaburzenia snu i nastroju, napady paniki, trudności w przypomnieniu sobie porodu lub uporczywość wspomnień o porodzie. Mogą to być symptomy tzw. Poporodowego Zespołu Stresu Pourazowego.

  6. Brzuch nie znika od razu. Chociaż w wyniku porodu tracisz około 6-8 kilo, brzuch i dodatkowe kilogramy nie znikają od razu. Jest to powolny proces. Z czasem skóra odzyskuje jednak swoją elastyczność (pomocne jest tu szczotkowanie brzucha) i większość kobiet po 6-12 miesiącach od porodu wraca do swojej wagi sprzed ciąży.

cc

Różnice między połogiem po porodzie naturalnym i tym po CC

  1. Czas pobytu w szpitalu po porodzie z cesarskim cięciem jest dłuższy. Pobyt w szpitalu po porodzie naturalnym trwa zwykle 2 doby, natomiast po cesarce 3-6 dób.

  2. Po porodzie naturalnym możesz wstać praktycznie od razu, zaś po porodzie z CC powinnaś powoli zacząć ruszać nogami, aby przywrócić krążenie, a następnie wstać, po ok. 6-8 godzinach, gdy przestanie działać znieczulenie.

  3. Po porodzie naturalnym można już pierwszego dnia brać prysznic. Po porodzie z cc, pełny prysznic bierze się dopiero na czwarty lub piąty dzień. Zaleca się, aby woda nie była zbyt gorąca, zwłaszcza jeśli krocze było nacinane.

  4. Odchody połogowe po cesarskim cięciu są mniej obfite niż po porodzie naturalnym.

  5. Poród naturalny może być zakończony nacięciem krocza, wówczas przez około miesiąc możesz spodziewać się bólu krocza i dolegliwości związanych z gojeniem się rany. Możesz też siadać na specjalnej poduszce lub dmuchanym kole ratunkowym, aby ból był mniejszy.

  6. Po porodzie naturalnym mogą wystąpić hemoroidy i siniaki w okolicach krocza.

  7. Szwy po porodzie naturalnym z szyciem krocza rozpuszczają się same w ciągu od 2 do 3 tygodni, zaś po cesarce zdejmuje się szwy około 7-10 dni po porodzie.

  8. W połogu z CC musisz pamiętać o pielęgnacji rany. Należy ją wietrzyć i dbać o to, by była sucha, zaś po zdjęciu szwów przemywać wodą z mydłem. Gdy rana się zagoi, można stosować specjalne preparaty na blizny.

Bez względu na rodzaj porodu, dla wielu kobiet połóg jest okresem trudnym, ale jednocześnie szczęśliwym. Podstawą jest dobrze się przygotować nie tylko do porodu, ale też do pierwszych tygodni po porodzie. Dostęp po informacji, rozmowa ze specjalistą ułatwi nam to zadanie.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *