
Czy wiesz, jak przebiega anemia w ciąży? Ciąża wiąże się z wieloma zmianami w życiu kobiety. Często zwłaszcza w pierwszym trymestrze mogą pojawić się niedogodności związane z zachodzącymi w ciele ciężarnej procesami. W pewnym momencie może pojawić się anemia. Jak ją leczyć?
Czy anemia pojawia się często?
Nawet bardzo! Szacuje się, że statystycznie boryka się z nią aż czterdzieści procent ciężarnych kobiet. Anemia pojawia się wówczas, gdy można zaobserwować znaczny spadek poziomu hemoglobiny, która jest odpowiedzialna za transport tlenu w czerwonych krwinkach.
Co jest najczęstszą przyczyną anemii w ciąży?
Podobnie jak w przypadku osób niebędących w ciąży, najczęściej spotykaną przyczyną anemii jest niedobór żelaza. Trzeba pamiętać, że pierwiastek ten potrzebny jest zarówno matce, jak i jej nienarodzonemu dziecku, a więc zapotrzebowanie na niego wzrasta. Zdarza się także, że przyczyną anemii jest niedobór kwasu foliowego – dlatego tak często mówi się o konieczności jego suplementacji u osób ciężarnych.
Jakie są objawy anemii? Jak ją rozpoznać?
Bardzo często pierwszym sygnałem może być odczuwanie ogólnego zmęczenia i znużenia, a także senność. Mogą pojawić się także napady duszności oraz przyspieszone bicie serca. Do innych możliwych objawów należą: bladość skóry, niedociśnienie, drętwienie kończyn, bóle brzucha, a także zaburzenia widzenia i czucia.
Jak można radzić sobie z anemią w ciąży?
Przede wszystkim należy skontaktować się ze specjalistą, który dobierze metodę leczenia w zależności od stanu zaawansowania anemii. W przypadku łagodnej choroby najczęściej powinna pomóc suplementacja żelaza oraz kwasu foliowego i witaminy B12. W bardzo rzadkich przypadkach konieczne mogą być zastrzyki domięśniowe.
Zdrowie jest najważniejsze
Jeśli jesteś w ciąży i podejrzewasz u siebie anemię, koniecznie zgłoś się do lekarza! Pamiętaj, że zdrowie i życie jest najważniejsze, a teraz szczególnie musisz dbać o siebie i swojego maluszka.