Należy cały czas dbać o odpowiedni poziom glukozy we krwi. W okresie ciąży jest to szczególnie ważne ze względu na to, że podwyższona glukoza może w negatywny sposób wpłynąć na przebieg ciąży i rozwój maluszka.
Kiedy wykonać test obciążenia glukozą?
Ginekolog najprawdopodobniej już przy pierwszej wizycie po stwierdzeniu ciąży zaleci Ci przeprowadzenie takiego testu. Nie musisz się bać – jest on bardzo prosty i całkowicie bezpieczny (nie obciąża organizmu).
Na czym polega badanie glukozy?
Na czczo badany jest poziom glukozy. Następnie ciężarnej podaje się do wypicia wodę z rozpuszczoną w niej glukozą i po godzinie sprawdza się, w jaki sposób organizm poradził sobie z jej przyswajaniem – wykonywane jest kolejne badanie stężenia glukozy we krwi. Ważne jest, aby przez czas oczekiwania na drugie badanie niczego nie spożywać ani nie pić (poza niegazowaną wodą mineralną).
Po co wykonuje się takie badania?
Aby móc stwierdzić, czy kobieta nie cierpi na cukrzycę ciążową, która może być niebezpieczna dla niej i jej nienarodzonego dziecka. Może się zdarzyć, że kobieta będzie chorować na cukrzycę tylko w okresie ciąży, a po porodzie wszystko wróci do normy – dlatego, jeśli zostanie stwierdzona u Ciebie cukrzyca ciążowa, nie przejmuj się tym zanadto. Dbaj o odpowiednią dietę i aktywność fizyczną – dzięki temu będziesz mogła kontrolować poziom glukozy w Twoim organizmie.
Czy badania wiążą się z dużym obciążeniem finansowym?
Badania nie są drogie, więc nie musisz przejmować się kwestią związaną z finansami. Pamiętaj, że zdrowie i życie Twoje oraz Twojego maluszka są teraz najważniejsze!