Dolegliwości poporodowe – jak sobie z nimi radzić?

W czasie ciąży organizm kobiety diametralnie się zmienia, przygotowując się do porodu i dając maluszkowi wymagane substancje odżywcze. Czas po porodzie nie należy do najłatwiejszych. Jakie dolegliwości mogą po nim wystąpić? W jaki sposób sobie z nimi radzić?

Ból miejsc intymnych

Jedną z najczęściej występujących dolegliwości poporodowych jest ból krocza. Może on być szczególnie uciążliwy, jeśli podczas porodu lub szycia po porodzie coś poszło nie tak. Spróbuj zimnych okładów – z pewnością choć w minimalnym stopniu przyniosą one ulgę. Pomocne może okazać się także łagodne ćwiczenie mięśni krocza.

Bóle piersi – jak sobie z nimi radzić?

Często występują także bóle piersi, szczególnie podczas karmienia maluszka. Tak jak w przypadku bólu krocza – spróbuj zimnych okładów. Zadbaj o dobrze dobrany biustonosz, który będzie odpowiednio podtrzymywał Twoje piersi.

Bóle podbrzusza. Skąd się biorą?

Często mogą pojawić się bóle podbrzusza. Są one spowodowane obkurczaniem się macicy – to w niej znajdował się maluszek w czasie ciąży, a teraz musi ona wrócić do swojego pierwotnego rozmiaru i kształtu. Możesz stosować łagodne środki przeciwbólowe, jednak – przede wszystkim – musisz zadbać o swoje zdrowie, aby organizm miał czas i siłę na regenerację. Dbaj o odpowiednie nawodnienie. Często oddawaj moc, ponieważ wówczas macica szybciej się kurczy.

Które objawy powinny mnie zaniepokoić?

Połóg jest bardzo trudnym czasem. Musisz teraz zadbać o siebie szczególnie mocno. Obserwuj swój organizm i zwróć uwagę na to, czy nie pojawiają się niepokojące objawy, takie jak: podwyższenie temperatury ciała do około 38,5 stopni Celcjusza, dreszcze czy obfite krwawienia z pochwy, które się nasilają. Sygnałem ostrzegawczym może być także wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu i gęstej konsystencji. Jeśli obserwujesz u siebie wymienione objawy, konieczne może być udanie się do lekarza i skonsultowanie ich ze specjalistą. Pamiętaj, że zdrowie jest najważniejsze – tym bardziej, że jesteś teraz bardzo potrzebna Twojemu maluszkowi!

Czytaj podobne:  Ćwiczenia oddechowe w ciąży - przyglądamy im się!

Może Ci się również spodobać

O autorze: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *