Beta HCG a ciąża

badanie

Bardzo możliwe, że słyszałaś o hormonie ciąży, beta HCG, ale czym on właściwie jest, kiedy się pojawia i jaka jest jego funkcja? W artykule tym przybliżymy Ci najważniejsze informacje na temat gonadotropiny kosmówkowej, czyli beta HCG.

Beta HCG, inaczej gonadotropina kosmówkowa, to hormon ściśle związany z ciążą. Pojawia się około dziesiątego dnia po zapłodnieniu i jego wykrycie jest kluczowe w potwierdzeniu ciąży za pomocą testów ciążowych. Hormon ten jest też kojarzony z mdłościami typowymi w pierwszym trymestrze ciąży. Produkowany jest przez zarodek aż do czasu, gdy wytworzy się łożysko, które następnie przejmuje tę funkcję.

Rola hormonu beta HCG

Główną funkcją gonadotropiny kosmówkowej jest utrzymywanie funkcjonowania ciałka żółtego (masy gruczołowej utworzonej w jajniku po owulacji, która, w przypadku zapłodnienia komórki jajowej, rośnie i wydziela hormony niezbędne do podtrzymywania i rozwoju ciąży) w początkowej fazie ciąży. Ciałko żółte wydziela progesteron, dzięki któremu endometrium (błona śluzowa macicy) jest w stanie utrzymać wzrost płodu.

Poziomy beta HCG mierzone w mIU/ml (milijednostki międzynarodowe na mililitr)

Hormon beta HCG pojawia się w moczu oraz krwi, kiedy zarodek zaczyna się rozwijać, około 10 dni od zapłodnienia. Poziom beta HCG zmienia się w okresie ciąży, o ile ma ona normalny przebieg, beta HCG wzrasta aż do 10-12 tygodnia ciąży. Od tego momentu, poziom beta HCG zwykle stabilizuje się lub nawet się zmniejsza. Poziom gonadotropiny kosmówkowej zależy też od każdej kobiety, o tego, czy ciąża jest pojedyncza i od tego, jak jej ciało reaguje na ciążę.

Typowe poziomy beta HCG, biorąc pod uwagę liczbę tygodni, która upłynęła od ostatniego okresu są następujące:

Kobiety nie będące w ciąży

< 5 mIU/ml

Kobiety po menopauzie

9,5 mIU/ml

3 tygodnie od ostatniej miesiączki

5-50 mIU/ml

4 tygodnie od ostatniej miesiączki

5-426 mIU/ml

5 tygodni od ostatniej miesiączki

18 – 7340 mIU/ml

6 tygodni od ostatniej miesiączki

1080 -56500 MIU/ml

7-8 tygodni od ostatniej miesiączki

7650 – 229000 mIU/ml

9-12 tygodni od ostatniej miesiączki

25700 – 288000 mIU/ml

13-16 tygodni od ostatniej miesiączki

13300 – 254000 mIU/ml

17-24 tygodni od ostatniej miesiączki

4060 – 165400 mIU/ml

25-40 tygodni od ostatniej miesiączki

3640 – 117000 mIU/ml

Czytaj podobne:  Dolegliwości poporodowe – jak sobie z nimi radzić?

Inne hormony w czasie ciąży

Oprócz hormonu beta HCG, inne hormony związane z ciążą to progesteron i estrogeny.

Progesteron, obecny jest stale w ciele kobiety, jednak jego produkcja wzrasta po poczęciu, czego celem jest wspomożenie macicy w przyjęciu i zagnieżdżeniu zapłodnionej komórki jajowej.

Jeśli chodzi o estrogeny, hormony, które również w większym stopniu wytwarzane są w okresie ciąży, przyczyniają się one do wzrostu macicy, aby pomieściła ona płód, wspomagają produkcję mleka oraz wpływają na zwiększenie przepływu krwi przez łożysko, dzięki czemu dziecko może otrzymywać wszystkie niezbędne mu składniki odżywcze.

Może Ci się również spodobać

O autorze: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *