Cesarskie cięcie – wskazania do wykonania zabiegu

Na forach dla matek bardzo często można spotkać dyskusje dotyczące plusów i minusów obu rodzajów porodów – naturalnego i poprzez cesarskie cięcie. W poniższym artykule chcemy zebrać kilka najważniejszych informacji dotyczących tak zwanej cesarki.

Cesarskie cięcie ,,na życzenie”?

Zdarza się, że kobiety chcą rodzić w ten sposób bez wyraźnych wskazań medycznych. Nie wszędzie jest to możliwe. W wielu miejscach konieczne jest posiadanie dobrych argumentów świadczących na niekorzyść porodu naturalnego.

Jakie są wskazania medyczne do cesarskiego cięcia?

Wskazania medyczne do przeprowadzenia cesarskiego cięcia można podzielić na dwie grupy: te, które dotyczą matki oraz te, które wiążą się z dzieckiem. Poród poprzez cesarskie cięcie może odbyć się w wyznaczonym wcześniej przez lekarza terminie (w okolicach 38 tygodnia ciąży). Decyzję o przeprowadzeniu zabiegu czasem podejmuje się nagle, gdy w czasie porodu naturalnego coś idzie nie tak.

Wskazania ze względu na dziecko

Cesarskie cięcie może być przeprowadzone na przykład wtedy, kiedy ułożenie główki dziecka jest nieprawidłowe. W czasie porodu naturalnego może się także okazać, że dziecko jest owinięte pępowiną. Kontynuowanie porodu siłami natury mogłoby doprowadzić do uduszenia się dziecka.

Stan zdrowia matki a cesarskie cięcie

Wskazaniem do tego zabiegu może być na przykład blizna znajdująca się na macicy – w tym przypadku poród naturalny mógłby być bardzo niebezpieczny dla matki. Wśród innych wskazań do cesarskiego cięcia można wymienić między innymi te: okulistyczne (na przykład związane z rozwarstwieniem lub odklejaniem się siatkówki), kardiologiczne, pulmonologiczne oraz psychiatryczne.

Tokofobia – uwarunkowania psychiczne również mogą być wskazaniem do tzw. cesarki

Stan psychiczny kobiety również powinien być brany pod uwagę. Zdarza się, że poród siłami natury może skutkować powtórzeniem traumy porodu naturalnego i kobieta w porozumieniu z lekarzem psychiatrą zdecydowała o wyborze cesarskiego cięcia jako metody porodu. Każdy sposób przyjścia na świat był dobry – ważne, aby i dziecko, i matka byli zdrowi.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *