
Spodziewasz się potomka i chcesz wiedzieć, jakie dokumenty koniecznie trzeba załatwić po jego narodzinach? A może dziecko jest już na świecie i chcesz upewnić się, że załatwiłeś/ załatwiłaś wszystkie wymagane formalności? Zapraszamy do lektury artykułu, który odpowie na nurtujące Cię pytania.
Akt urodzenia – rzecz najważniejsza
Jest to koniecznie potrzebny dokument, potwierdzający narodziny dziecka. Bez posiadania tego dokumentu załatwianie jakichkolwiek innych formalności będzie niemożliwe. W jaki sposób dostać akt urodzenia i gdzie się po niego udać? Odpowiedź jest prosta – do urzędu stany cywilnego. Dziecko może być zgłoszone przez oboje rodziców – zarówno ojca, jak i matkę. Formalności może dopełnić także i inna osoba obecna przy porodzie: lekarz lub położna.
Jaki jest termin zgłoszenia dziecka do urzędu stanu cywilnego?
Masz na to czternaście dni. Przy rejestrowaniu potomka należy podać imię (lub imiona) dziecka.
PESEL dziecka – w jaki sposób go otrzymać?
Numer PESEL nadawany jest automatycznie. Należy zgłosić konieczność nadania takiego jedenastocyfrowego numeru do urzędu gminy lub miasta związanego z miejscem zameldowania któregoś z rodziców, w wydziale spraw obywatelskich.
Czy muszę zameldować dziecko w miejscu zamieszkania?
Nie, meldunek jest robiony automatycznie, w momencie zgłoszenia narodzin dziecka. Zameldowanie dziecka nie wymaga od Ciebie żadnych dodatkowych formalności.
W jaki sposób ubezpieczyć dziecko?
Ubezpieczenie dziecka (uzyskanie ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego) jest dość proste – musisz zgłosić narodziny nowego członka rodziny do swojego ubezpieczyciela. Jak to zrobić? Jeśli jesteś zatrudniona/ zatrudniony, zgłoś pracodawcy narodziny potomka. Jeśli natomiast prowadzisz własną działalność, musisz samodzielnie skontaktować się z ZUS-em. Ubezpieczenie jest obowiązkowe, co oznacza, że nie możesz dobrowolnie zrezygnować z załatwiania tej formalności.
Mamy nadzieję, że cieszysz się z narodzin swojego maleństwa. Życzymy wszystkiego dobrego Tobie i Twoim bliskim!