Formalności po urodzeniu dziecka – czego musisz dopilnować? Sprawdzamy!

Spodziewasz się potomka i chcesz wiedzieć, jakie dokumenty koniecznie trzeba załatwić po jego narodzinach? A może dziecko jest już na świecie i chcesz upewnić się, że załatwiłeś/ załatwiłaś wszystkie wymagane formalności? Zapraszamy do lektury artykułu, który odpowie na nurtujące Cię pytania.

Akt urodzenia – rzecz najważniejsza

Jest to koniecznie potrzebny dokument, potwierdzający narodziny dziecka. Bez posiadania tego dokumentu załatwianie jakichkolwiek innych formalności będzie niemożliwe. W jaki sposób dostać akt urodzenia i gdzie się po niego udać? Odpowiedź jest prosta – do urzędu stany cywilnego. Dziecko może być zgłoszone przez oboje rodziców – zarówno ojca, jak i matkę. Formalności może dopełnić także i inna osoba obecna przy porodzie: lekarz lub położna.

Jaki jest termin zgłoszenia dziecka do urzędu stanu cywilnego?

Masz na to czternaście dni. Przy rejestrowaniu potomka należy podać imię (lub imiona) dziecka.

PESEL dziecka – w jaki sposób go otrzymać?

Numer PESEL nadawany jest automatycznie. Należy zgłosić konieczność nadania takiego jedenastocyfrowego numeru do urzędu gminy lub miasta związanego z miejscem zameldowania któregoś z rodziców, w wydziale spraw obywatelskich.

Czy muszę zameldować dziecko w miejscu zamieszkania?

Nie, meldunek jest robiony automatycznie, w momencie zgłoszenia narodzin dziecka. Zameldowanie dziecka nie wymaga od Ciebie żadnych dodatkowych formalności.

W jaki sposób ubezpieczyć dziecko?

Ubezpieczenie dziecka (uzyskanie ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego) jest dość proste – musisz zgłosić narodziny nowego członka rodziny do swojego ubezpieczyciela. Jak to zrobić? Jeśli jesteś zatrudniona/ zatrudniony, zgłoś pracodawcy narodziny potomka. Jeśli natomiast prowadzisz własną działalność, musisz samodzielnie skontaktować się z ZUS-em. Ubezpieczenie jest obowiązkowe, co oznacza, że nie możesz dobrowolnie zrezygnować z załatwiania tej formalności.

Mamy nadzieję, że cieszysz się z narodzin swojego maleństwa. Życzymy wszystkiego dobrego Tobie i Twoim bliskim!

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *