Poród naturalny a cesarskie cięcie – jak się przygotować?

maluszek

Poród to jedno z najbardziej zapadających w pamięć chwil w życiu każdej mamy. Dzięki zajęciom w szkole rodzenia oraz wcześniejszemu spakowaniu torby można się do niego przygotować na spokojnie. Bez względu na to, czy czeka cię cesarskie cięcie, czy poród naturalny, podejdź do tego zadaniowo, a wszystko będzie dobrze.

Poród siłami natury

To najbardziej popularna forma porodu. Kobiecy organizm doskonale wie, jak zachować się, gdy niemowlak chce już zobaczyć świat. Mniej więcej na miesiąc przed planowanym porodem miej już, zostawioną w strategicznym miejscu i odpowiednio zapakowaną torbę do szpitala. Nie zapomnij włożyć do niej dowodu osobistego, który jest niezbędny przy rejestracji w placówce medycznej. Czasem jednak poród naturalny nie idzie tak, jakbyśmy sobie tego życzyły i konieczne jest CC. Nie wpadaj jednak w panikę, to również bezpieczny sposób na urodzenie dziecka.

baby

Plusy:  W pełni naturalny sposób porodu. Dziecko przechodząc przez kanał rodny, ma zapewnione wszystkie dobroczynne bakterie.

Minusy: Gdy dziecko jest za duże, czasem dochodzi do rozerwania krocza, które jest potem zszywane. Poród może trwać wiele godzin.

Cesarskie cięcie

Zdefiniujmy od razu, że to również poród. Niestety ze względów medycznych, zamiast rodzić siłami natury, część kobiet przechodzi poważną operację. Bardzo ważne jest to, aby odpowiednio się do niej przygotować. Jeżeli przygotowujesz się na ten zabieg, poinformuj o tym lekarza prowadzącego ciążę. To właśnie on na skierowaniu do szpitala wpisze konkretne informacje o wskazaniach do CC.

cc

Jeszcze przed porodem, powinnaś skontaktować się z wybranym szpitalem i umówić się na termin operacji oraz konsultację z anestezjologiem. Cesarskie cięcie jest zabiegiem ze znieczuleniem od pasa w dół, podawanym przez wkłucie się w kręgosłup. Weź też pod uwagę, że po operacji, nie możesz się ruszać przez co najmniej 8 godzin. Dlatego też ważne jest, aby w tym czasie był przy tobie ktoś, kto pomoże w opiece nad niemowlęciem.

Plusy: Planowany termin porodu. W niektórych przypadkach rozwiązanie zapobiegające komplikacjom i narażeniu zdrowia zarówno matki, jak i dziecka.

Minusy: CC to operacja, ciężko wraca się do sił po jej wykonaniu.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *