In vitro – jakie są jego etapy?

Z pewnością wielokrotnie spotkałeś/ spotkałaś się z terminem ,,in vitro”. Czy wiesz, co dokładnie on oznacza? W jaki sposób przebiega ta procedura zapłodnienia pozaustrojowego? W procedurze in vitro można wyszczególnić trzy najbardziej wyraźne etapy – czy wiesz jakie?

Etap pierwszy: stymulacja hormonalna

W jakim celu stymuluje się owulację? Odpowiedź jest prosta – chodzi o pobudzenie jajników do produkowania jak największej ilości komórek jajowych. Im więcej komórek jajowych zostanie później pobranych, tym większa szansa na dobry efekt zapłodnienia, uzyskanie zarodka i zajście w ciążę. Stymulację uzyskuje się poprzez podawanie kobiecie odpowiednio dobranych leków.

Etap drugi: pobranie komórek jajowych i zapłodnienie

Pobranie komórek jajowych od kobiety odbywa się za pomocą punkcji. Nie należy bać się bólu – zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym i jest całkowicie bezpieczny. Następnie kobieta dowiaduje się, ile zdrowych komórek jajowych udało się pobrać w czasie zabiegu. W tym samym czasie od partnera kobiety pobiera się nasienie. Pobranymi od mężczyzny plemnikami zapładnia się komórki jajowe, uzyskując w ten sposób kilka zarodków.

Etap trzeci: transfer zarodka do macicy

Ten etap odbywa się od dwóch do pięciu dni po pobraniu komórek jajowych. W jaki sposób dokonuje się transferu zarodka do macicy? Zabieg wykonywany jest przez lekarza metodą dopochwową, pod ścisłą kontrolą USG.

Kiedy można dowiedzieć się, czy zabieg in vitro się udał?

Pierwsze badanie można wykonać po około jedenastu dniach od zapłodnienia. Po następnych kilku dniach (zazwyczaj trzeba odczekać około tygodnia) wykonuje się drugie badanie. Jeżeli kobieta nadal nie jest w ciąży, należy powtórzyć zabieg i dokonać transferu kolejnego zarodka do macicy.

In vitro jako szansa na macierzyństwo

Zdarza się, że zapłodnienie metodą in vitro jest jedyną możliwością, aby dana para mogła mieć biologiczne potomstwo. W wielu miejscach w Polsce zabieg ten jest refundowany. Warto podkreślić, że in vitro jest całkowicie bezpieczną procedurą.

Czytaj podobne:  Poród w wodzie – poznaj jego wady i zalety

Może Ci się również spodobać

O autorze: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *