Konflikt serologiczny – kogo dotyczy?

O konflikcie serologicznym wiele osób się wypowiada, ale niestety ich wiedza jest daleka od prawdy. Raczej opiera się ona na przekonaniach i szczątkowych informacjach zasłyszanych od innych. Jak to jest więc naprawdę?

Kiedy pojawia się konflikt serologiczny?

Najważniejszą informacją jest fakt, iż konflikt serologiczny pojawia się gdy matka dziecka posiada grupę krwi Rh-, a ojciec Rh+. Wówczas dziecko otrzymuje grupę krwi po ojcu. By ustalić ten czynnik bardzo ważnym jest by już na początku ciąży udać się na odpowiednie badanie. Zaświadczenie o grupie krwi matki będzie jej potrzebne przez cały okres ciąży, a także podczas przyjęcia do szpitala.

Co oznacza konflikt serologiczny?

Konflikt serologiczny jest groźny z tego powodu iż, organizm matki może zacząć produkować przeciwciała (anty-D), które będą kierowane przeciwko komórkom krwi dziecka. Takie kobiety muszą regularnie poddawać się badaniom i sprawdzać czy poziom tych przeciwciał nie jest zbyt wysoki. Należy mieć świadomość tego, iż konflikt serologiczny w pierwszej ciąży może nastąpić dopiero przy porodzie. Dlaczego? Otóż wcześniej krwioobieg matki i dziecka są od siebie oddzielone barierą łożyskową. Wyprodukowane anty-D zostają jednak w organizmie kobiety. Dlatego też przy drugiej ciąży mogą od samego początku zagrażać płodowi. Dlatego też kobieta musi przez cały okres ciąży być pod obserwacją ginekologa. Gdy dojdzie do choroby hemolitycznej to dziecko będzie musiało mieć przetaczaną krew bezpośrednio do krążenia płodowego. Z kolei po porodzie noworodek może wymagać fototerapii, a gdy ta zawiedzie transfuzji krwi.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *